Komentarz do liturgii słowa

« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
  • Inny Kalendarz

Środa 20 marca 2024

Prawda, która wyzwala

Zgromadzeni wokół Jezusa Żydzi mimo, że „Mu uwierzyli”, nie potrafią wejść na drogę ucznia. Są zapatrzeni w siebie i żyją w przekonaniu, że dobrze robią, opierając swoje życie jedynie na tradycji. Tymczasem są zniewoleni utartymi schematami, co wychodzi w rozmowie z Chrystusem. Nauczyciel przekonuje ich, że tylko trwanie w Jego nauce otwiera na prawdę i wolność.

Biblijni rozmówcy wolą jednak zostać przy swoim. Pokazuje to ich natychmiastowa reakcja i towarzyszące jej oburzenie. Z wyrzutem przypominają, że są potomkami Abrahama i nigdy nie byli niczyimi niewolnikami. W odpowiedzi słyszą, że gdyby tak było, to dokonywaliby czynów ojca wiary. A tymczasem usiłują zabić człowieka, który powiedział prawdę usłyszaną od Boga.

Nawiązując do Abrahama Jezus uznaje wartość starotestamentowego planu zbawienia. Występuje jednak przeciwko wypaczeniom religijnych postaw. To nieposłuszeństwo słowu Bożemu i odrzucenie Mesjasza jest powodem zakwestionowania Bożego ojcostwa wobec Izraela. A taka postawa nie tylko nie pozwala wejść do grona uczniów, ale i uniemożliwia bycie uczestnikiem Bożego zbawienia.

Na kanwie dyskusji z Żydami Chrystus przypomina rozróżnienie między synem a niewolnikiem. Pierwszy ma władzę równą ojcu i mieszka w domu, drugi natomiast ani nie ma stałego miejsca zamieszkania, ani żadnej władzy. Życie w grzechu jest bezpośrednią rezygnacją z daru Bożego synostwa na rzecz niewoli, która jest charakterystyczna dla diabelskiego pochodzenia.

Poznawanie prawdy o Jezusie często wiąże się z bólem odkrywania swojej grzeszności, obłudy, zniewoleń. Umożliwia natomiast wejście do grona uczniów i odzyskanie wolności. Czy jednak masz odwagę poznać prawdę, która wyzwala?

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.