Komentarz do liturgii słowa

« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Inny Kalendarz

Sobota 6 kwietnia 2024

ks. Janusz Chyła

Spotkania ze Zmartwychwstałym

Dzisiejsza Ewangelia to podsumowanie spotkań z Jezusem, o których słyszeliśmy w minionych dniach oktawy. Maria Magdalena szukała ciała Umarłego, a została odnaleziona przez Zmartwychwstałego. Chrystus wypowiadając jej imię, zaświadczył, że zna jej historię, zagubienie i nadzieje.

Dwaj uczniowie chcieli być jak najdalej od Jerozolimy, ale po doświadczeniu spotkania z Boskim Wędrowcem: „W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy”. Wiara nie zna bowiem słów: „ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Zawsze jest dobry moment, aby ją wyznać. Powrót uczniów z Emaus do Jerozolimy to nowe spojrzenie na krzyż, od którego chcieli uciec.

Rozmowy ludzi wierzących zawsze koncentrują się wokół spraw najważniejszych. Ewangelista Łukasz napisał, że „Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba”. I my potrzebujmy oświecenia umysłów, abyśmy tak jak uczniowie rozumieli Pisma. Mówią one o Jezusie Chrystusie i o nas.

Dzisiaj Jezus posyła uczniów na cały świat z orędziem zbawienia. Nie mówi do doskonałych, ale do zagubionych w gąszczu wątpliwości: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. Kruchy, nieporadny, ale ufający Jezusowi głosiciel Ewangelii jest najskuteczniejszy, ponieważ wie, że powołanie i zdolność jego spełnienia pochodzą od Boga.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.