Komentarz do liturgii słowa

« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Inny Kalendarz

Środa 24 kwietnia 2024

ks. Przemysław Pojasek

Po śladach miłości

Temat zjednoczenia Jezusa z Ojcem w Ewangelii św. Jana powraca na wiele sposobów. Syn Boży znów przypomina, że nie mówi i nie czyni znaków sam z siebie, ale robi to w imieniu Stwórcy. Wyjawia także cel swoich działań: jest światłością, która wyrywa z ciemności. Warunkiem poddania się jej jest jednak słuchanie i wypełnianie słów Chrystusa. To z nich będziemy sądzeni w dniu ostatecznym.

Jezus nie zamierza jednak nikogo oceniać. Jest jedynie punktem odniesienia, wzorem relacji z Bogiem, posłuszeństwa i prawości. Jest miłością, która nigdy nie osądza, nie zajmuje się wyszukiwaniem błędów ukochanego czy ukochanej. Nie zniewala, a zatem pozwala się odepchnąć, a nawet odrzucić. Dlatego to ustosunkowując się do postawy i nauczania Syna Bożego, sami wydajemy na siebie wyrok.

Słowa wypowiedziane w świątyni do zgromadzonych ludzi nabierają większego znaczenia, gdy spojrzymy na ich kontekst. Padają bowiem na chwilę przed aresztowaniem, męką i śmiercią. Mogą więc być odczytane jako testament, w którym Jezus podsumowuje całą swoją publiczną działalność. Wyraźnie przy tym podkreśla, że niczego nie dodał i nie ujął z tego, co usłyszał od Ojca.

Jego misją było objawienie Bożej miłości w świecie. Stąd też Chrystus nie przedstawia dowodów swojej wiarygodności. Jest znakiem, odbiciem, ambasadorem Stwórcy i to On jest potwierdzeniem słuszności podjętej przez Wysłannika drogi. Decydując się na pójście za Nim nie musimy już na każdym kroku wybierać właściwy kierunek. Wystarczy, że będziemy szli po śladach miłości.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.