Komentarz do liturgii słowa

« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Inny Kalendarz

Środa 10 kwietnia 2024

ks. Przemysław Pojasek

Tak Bóg umiłował świat

W Janowej Ewangelii dość często, bo aż 78 razy, pada słowo „świat”. Najczęściej oznacza ziemię, którą zamieszkuje człowiek lub całą istniejącą ludzkość. Odnosi się też do całego wszechświata. Żadne jednak z tych znaczeń nie zmienia sensu Jezusowych słów: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Bóg jest tutaj przedstawiany jako Ojciec pełen czułości. Nie posyła swego Syna, aby sądził i potępiał świat, ale by ten świat zbawił. To człowiek decydując się na wiarę w Jezusa lub ją odrzucając sam siebie osądza. Ci, którzy z spełniają wymagania prawdy podążają ku światłu, aby w całym blasku zostały ujawnione ich uczynki dokonywane zgodnie z Bożym zamysłem.

Natomiast ci, którzy oddalają się od światła robią to, by w jego blasku nie została ujawniona ich nieprawość. W ten sposób żyją w iluzji i pragną uniknąć sądu za czynione przez nich zło. W rzeczywistości sami siebie osądzają i skazują na wieczne potępienie. Sąd nie jest więc odłożony na czasy ostateczne, ale realizuje się aktualnie, tu i teraz.

Jego kryterium staje się wiara, która dla św. Jana jest spotkaniem z Chrystusem, przyjęciem Syna Bożego, dynamicznym procesem (występuje zawsze w formie czasownika), który prowadzi do życia w wolności dziecka Bożego. Dzięki wierze człowiek może rozpoznać i przyjąć dar Bożej Miłości w osobie Jednorodzonego Syna, a co za tym idzie widzieć kochające oblicze Boga i słyszeć mocniej Jego głos.

Oddając się Miłości ukrzyżowanej nie bójmy się zbliżyć do światłości świata. Uwierzyć, że blask Chrystusowego krzyża zwycięża mroczne zamysły szatana, jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.