Stanisław Ryłko i Robert Sarah niedługo przekraczają wiek, w którym kardynałowie mogą uczestniczyć w konklawe. Zgodnie z kościelnymi przepisami, w wyborach papieża uczestniczą ci purpuraci, którzy mają mniej niż 80 lat w dniu ogłoszenia wiadomości, że tron piotrowy jest pusty.
Obaj kardynałowie są doskonale znani w Rzymie.
Kard. Sarah po 16 latach przewodzenia konferencji episkopatu ojczystej Gwinei został sekretarzem kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (za św. Jana Pawła II i Benedykta XVI), przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum” zajmującej się nadzorem nad Caritas, a wreszcie prefektem Kongregacji Kultu bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Polak z kolei posługuje w Rzymie od 1987 r. (wcześniej tam studiował). Zajmował się m.in. organizacją Światowych Dni Młodzieży – od Santiago de Compostela w 1989 r. do Rio de janeiro w 2013 r. Pracował w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Kongregacji ds. Biskupów, Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji i Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Uczestniczył w kilku Synodach Biskupów, a także w konklawe z 2013 r., kiedy to wybrano na papieża Jorgego Bergoglio.
Robert Sarah ukończy 80 lat 15 czerwca 2025 r., a kard. Ryłko – 4 lipca.
Oficjalne ogłoszenie sede vacante, czyli opróżnienia tronu piotrowego zaplanowano na wieczór w Poniedziałek Wielkanocny. Zatem obaj kardynałowie, jeśli nie staną na drodze ewentualne inne przeszkody, będą mogli wziąć udział w konklawe. Podobnie jak inni uczestnicy, będą mieli szansę na wybór.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.