16
czerwca
piątek
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Pwt 7, 6-11
Psalm responsoryjny:
Ps 103
Drugie czytanie:
1 J 4, 7-16
Werset przed Ewangelią:
Mt 11, 29ab
Ewangelia:
Mt 11, 25-30

Patroni:

  • św. Kwirykus i Julita,
  • św. Ferreolus i Ferrutius,
  • św. Symilianus,
  • św. Tychon,
  • św. Aureus, Justyna i towarz. ,
  • św. Aurelian,
  • św. Cechardus,
  • św. Benno (Benon),
  • św. Lutgarda,
  • bł. Tomasz Reding,
  • bł. Antoni Constans Auriel,
  • bł. Maria Teresa {Anna Maria Katarzyna} Scherer

Liturgia na dzień 2023-06-16:

Pierwsze czytanie

Pwt 7, 6-11
Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa

Mojżesz mówił do ludu:

«Ty jesteś narodem poświęconym Panu, Bogu twojemu. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością.

Pan wybrał was i znalazł upodobanie w was nie dlatego, że liczebnie przewyższacie wszystkie narody, gdyż ze wszystkich narodów jesteście najmniejszym, lecz ponieważ Pan was umiłował i chce dochować przysięgi danej waszym przodkom. Wyprowadził was mocną ręką i wybawił was z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego.

Uznaj więc, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem, Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy Go miłują i strzegą Jego praw, lecz który odpłaca każdemu z tych, co Go nienawidzą, niszcząc ich. Nie pozostawia bezkarnie tego, kto Go nienawidzi, odpłacając jemu samemu.

Strzeż przeto poleceń, praw i nakazów, które ja tobie polecam dzisiaj wypełniać».

Psalm responsoryjny

Ps 103
Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 6-7. 8 i 10 (R.: por. 17a)
Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli

Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby.
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli

Dzieła Pana są sprawiedliwe, *
wszystkich uciśnionych ma w swojej opiece.
Drogi swoje objawił Mojżeszowi, *
swoje dzieła synom Izraela.

Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli

Miłosierny jest Pan i łaskawy, *
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie postępuje z nami według naszych grzechów *
ani według win naszych nam nie odpłaca.

Bóg jest łaskawy dla swoich czcicieli

Drugie czytanie

1 J 4, 7-16
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.

W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.

W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy.

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha.

My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli ktoś wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. My poznaliśmy i uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 11, 29ab
Alleluja, alleluja, alleluja

Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie,
bo jestem cichy i pokornego serca.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 11, 25-30
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Cesarze, bielanki, ampułki

ks. Bartłomiej Kuźnik ks. Bartłomiej Kuźnik

Potęgą Jego działania jest niebywała pokora. Te cuda to hojność i nadmiar, a On sam w tym wszystkim tak skromny i cichy: pasterze; żłób; uciekanie na osiołkach przed tyranami; warsztat taty cieśli i wpisane w tę robotę drzazgi w opuszkach, pod paznokciami. Potem – najzwyklejsze sieci i łodzie, przeżuwany daktyl, wypluwane rybie ości. Chatki odległej prowincji, o której Rzym nie miał bladego pojęcia i też mało co go obchodziła.

A to właśnie tam pojawiło się dziecko, które zmieniło bieg historii świata. Na owej najdalszej prowincji, której kolejni cesarze dotykali od niechcenia jedynie palcem. I to raz na parę lat, kreśląc przed kumplami na mapie granice swego terytorium. Raz rozdrażnieni zbyt upalnym latem, raz ospałością służby wciąż spóźniającej się z dostawami schłodzonych owoców.

Kto by przypuszczał, że najważniejsze sprawy świata wydarzają się w tym samym czasie nie na salonach Oktawiana Augusta i w retorskich szkołach Tyberiusza, ale w przy sieciach naprawianych nad mało komu znanym jeziorem, na weselu anonimowej pary w odległej Kanie, wśród miotanych wiatrem kłosów łuskanych w szabat. 

Dlatego, kiedy jedyny raz w życiu przyjechałem do Paray-le-Monial i zacząłem szukać śladów objawień Serca Pana Jezusa w przepięknej kluniackiej bazylice, nie mogło mi nie być głupio, że zapomniałem jak On działa: „Nieee, to nie tutaj to było księże! Musi ksiądz iść taaaam, i tam jest taka mała uliczka, i na tej uliczce jest po prawej taka mała kapliczka. I to tam Pan Jezus do Niej przyszedł” – rzekła mi na pełnym uśmiechu pani z punktu przyjęć w bazylice. 

Uliczka, kapliczka, figurka, krzyżyk, skarbczyk, medalik – jak „ziarnko gorczycy” (Mt 17,20), jak „pyszczek” (Mt 17,27), jak „pieluszki” (Łk 2,7), jak „mieli też kilka rybek” (Mk 8,7), jak „rzemyk u sandała” (J 1,27). Bóg maluczkich i prostych. Bóg dewocjonaliów i procesji. Bóg bielanek i gablotek, dzwonków i ampułek. Bóg, który pokorą „ugina potęgi” (Exultet).