Zarzuty dotyczą tego, że wykonywałem swoją funkcję obrończą, twierdzą zatem, że podejmując obowiązki jako adwokat i obrońca pomagam przestępcom – informuje mec. Wąsowski.
Krzysztof Wąsowski to mecenas znany m.in. ze sprawy ks. Michała Olszewskiego i innych procesów, w których broni osób oskarżanych przez obecną władzę. Prawnik usłyszał prokuratorskie zarzuty. Według mediów, ma chodzić o pranie brudnych pieniędzy i pomocnictwa w udaremnieniu zaspokojenia wierzyciela.
Sprawa, jak potwierdza mec. Wąsowski, dotyczy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. To jedno ze sztandarowych śledztw obecnej prokuratury prowadzonych przeciwko ludziom związanym z poprzednim rządem.
Śledczy twierdzą, że RARS kupowała maseczki w czasie pandemii i agregaty prądotwórcze dla Ukrainy po zawyżonych cenach. Sprawa potencjalnie może uderzyć w byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
No właśnie 🤔 dobre pytania... 😎 https://t.co/m9ClBlaTz3
— Krzysztof A Wąsowski (@KaW1944) July 8, 2025
Zwrot akcji
Prokuratura postawiła zarzuty już 14 osobom.
W areszcie przebywa Paweł Sz., szef firmy Red is Bad, który poszedł na współpracę ze śledczymi i zrezygnował z obrony ze strony mec. Wąsowskiego oraz Bartosza Lewandowskiego. Jego obrońcą został natomiast Jacek Dubois znany z niechęci do środowiska PiS i prowadzący często sprawy mające polityczny podtekst.
Prokuratorzy starają się – jak dotąd bezskutecznie – sprowadzić do Polski z Wielkiej Brytanii byłego szefa RARS, Michała Kuczmierowskiego. Brytyjski wymiar sprawiedliwości jak dotąd nie wydał decyzji o ekstradycji. Z aresztu, w którym na Wyspach przebywał, Kuczmierowski został zwolniony.
Jak się bronić?
Mec. Wąsowski reprezentuje ludzi oskarżonych w sprawie RARS, w tym Dominika B., który pracował przy kampanii wyborczej Mateusza Morawieckiego.
Prawnik podaje, że został oskarżony dlatego, iż jeden z jego klientów zaczął współpracować z oskarżycielami.
„Jako adwokata i obrońcę wiąże mnie tajemnica obrończa wobec klienta, który dostaje zarzuty za popełnienie jakichś przestępstw. Obowiązkiem każdego adwokata – z samej definicji – jest towarzyszyć swojemu klientowi i doradzać mu, jak należy się w tej sytuacji bronić. Tu okazuje się, że kiedy klient poszedł na współpracę z prokuraturą, to ta prokuratura potraktowała mnie jak pomocnika w tych przestępstwach. To jest absolutna bzdura, bo w efekcie zarzuty otrzymałem za to, że byłem obrońcą” – tłumaczył Wąsowski portalowi wpolityce.pl.
Dodał:
„Zarzuty dotyczą tego, że wykonywałem swoją funkcję obrończą, twierdzą zatem, że podejmując obowiązki jako adwokat i obrońca pomagam przestępcom. Nie da się tego w prosty sposób wyjaśnić, bo to jest jakiś kompletny absurd”.
Krzysztof Wąsowski zaznaczył, że ze względu na tajemnicę adwokacką nie ma jak się bronić.
„Kiedy prokurator mnie zapytał, czy zarzut zrozumiałem, odpowiedziałem, że zrozumiałem. Kiedy zapytał, czy się przyznaje, powiedziałem, że się nie przyznaje. Ale jak mnie zapytał, czy chcę składać wyjaśnienia i odpowiadać na pytania, to wydałem oświadczenie, że ponieważ wiąże mnie tajemnica obrończa, nie mogę składać żadnych wyjaśnień, nie mogę się bronić. To jest skandal! Wykorzystując przywiązanie adwokatów do tajemnicy obrończej, oni próbują łamać ludzi i pozbawiać klientów obrońców. Ja po prostu nie mam się jak bronić” – mówił.
Bali się mnie tak potraktować
Wyraził też zaskoczenie tym, że nie trafił od razu za kraty.
„Właściwie to jestem bardzo zadziwiony, że nie dostałem żadnych środków zabezpieczających, jak areszt tymczasowy. To jest akurat bardzo dobra wiadomość dla moich klientów. Na przykład dla pana Dominika B., który ślepnie, siedząc w zakładzie karnym. Dlaczego bowiem ja mam być inaczej traktowany niż mój klient, skoro jestem w tych sprawach. Cieszę się, że przynajmniej moja sytuacja ewidentnie poprawia rokowania procesowe moich klientów. Prokuratura bała się mnie potraktować tak jak moich klientów” – stwierdził.
Sprawą Krzysztofa Wąsowskiego zajęła się Okręgowa Rada Adwokacka z Warszawy. Mecenas dziękował dziekan ORA, Katarzynie Gajowniczek-Pruszyńskiej.
Źródła: x.com, wpolityce.pl, fakt.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.