25
grudnia
poniedziałek
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
Iz 52, 7-10
Psalm responsoryjny:
Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6 (R.: por. 3cd)
Drugie czytanie:
Hbr 1, 1-6
Ewangelia:
J 1, 1-18

Patroni:

Liturgia na dzień 2023-12-25:

Pierwsze czytanie

Iz 52, 7-10
Czytanie z Księgi proroka Izajasza

O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: «Twój Bóg zaczął królować».

Głos! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem wznoszą okrzyki radosne, bo oglądają na własne oczy powrót Pana na Syjon. Zabrzmijcie radosnym śpiewem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud, odkupił Jeruzalem. Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga.

[Uwaga - podany zestaw czytań dotyczy Mszy św. w dzień. Formularze Mszy Wigilii, Mszy o świcie są odmienne]

Psalm responsoryjny

Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6 (R.: por. 3cd)
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.

Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, *
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy głosie rogu, *
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Drugie czytanie

Hbr 1, 1-6
Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.

Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się większy od aniołów, o ile odziedziczył dostojniejsze od nich imię. Do którego bowiem z aniołów powiedział Bóg kiedykolwiek: «Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem»? I znowu: «Ja będę Mu ojcem, a on będzie Mi Synem»?

A skoro ponownie wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: «Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży».

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Alleluja, alleluja, alleluja

Zajaśniał nam dzień święty,
pójdźcie, narody, oddajcie pokłon Panu, bo wielka światłość zstąpiła dzisiaj na ziemię.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 1, 1-18
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od ojca, pełen łaski i prawdy.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce.

Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie ojca, o Nim pouczył.

Czytania z Wigilii uroczystości:
1. czytanie Iz 62,1-5
Ps 89 (88), 4-5. 16-17. 27 i 29 (R.: por. 2a)
2. czytanie Dz 13, 16-17. 22-25
Ewangelia: Mt 1, 1-25 (wersja krótsza: Mt 1, 18-25)

Msza w nocy:
1. czytanie: Iz 9, 1-3. 5-6
Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują w żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemięzcy, jak w dniu porażki Madianitów.

Albowiem dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: «Przedziwny doradca, Bóg Mocny, odwieczny ojciec, Książę Pokoju».

Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad jego królestwem, które on utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana zastępów tego dokona.

Psalm (Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 11-12. 13 (R.: por. Łk 2, 11)
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Śpiewajcie Panu, *
sławcie Jego imię.

Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel

Każdego dnia głoście Jego zbawienie. *
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
rozgłaszajcie Jego cuda *
pośród wszystkich ludów.

Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel

Niech się radują niebiosa i ziemia weseli, *
niech szumi morze i wszystko, co je napełnia.
Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie, *
niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości.

Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel

Przed obliczem Pana, który już się zbliża, *
który już się zbliża, by osądzić ziemię.
on będzie sądził świat sprawiedliwie, *
a ludy według swej prawdy.

Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel

2. czytanie (Tt 2, 11-14)

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa

Umiłowany:

Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić lud wybrany sobie na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków.

Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja

Zwiastuję wam radość wielką,
dziś narodził się nam zbawiciel, którym jest Jezus Chrystus.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia (Łk 2, 1-14)

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie».

I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:

«Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał».

Msza o świcie
1. czytanie: Iz 62, 11-12
Ps 97 (96), 1 i 6. 11-12
2. czytanie Tt 3, 4-7
Aklamacja: Łk 2, 14
Ewangelia: Łk 2, 15-20

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Prawda tak wielka, że trzeba ją wyrazić pieśnią

ks. Michał Kwitliński ks. Michał Kwitliński

W noc Bożego Narodzenia usłyszeliśmy historię przyjścia na świat Pan Jezusa opowiedzianą przez św. Łukasza. Opowieść krótka, lecz barwna – biedna rodzina rzucona w wydarzenia „wielkiej historii”, do których należał spis ludności Cesarstwa, podróż, niegościnna gospoda, narodziny w stajence, pasterze, aniołowie… Do każdego z epizodów przez dwa tysiące lat chrześcijanie dosłownie dośpiewali, w pięknej tradycji kolęd, różne dodatki i obrazy. Historia z Betlejem poruszyła wyobraźnię tylu ludzi, aby w pieśniach, uchwycić prawdę, która przekracza ludzki rozum. Może czasami potrzebujemy dziecięcej kołysanki, aby opowiedzieć o zdarzeniu, przez które Bóg zmienił historię świata. 

W dzień Bożego Narodzenia na Mszy czytamy Ewangelię napisaną w zupełnie innym stylu. Św. Jan nie opowiada historii z Betlejem, ale początek jego Ewangelii jest poezją, pokrewną pieśni, gdyż w jego czasach poezja zazwyczaj była przeznaczona do śpiewu. Jest to poezja uroczysta, każde jej słowo ma wagę. Inaczej niż kolędy, porusza najpierw naszą myśl, a nie uczucia. Gdy się jednak w nią wsłuchamy i spróbujemy zrozumieć, to co zrozumieć możemy, poruszy całe nasze jestestwo.

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Mówi się czasami, nieświadomie cytując św. Jana, że „słowo stało się ciałem”, w znaczeniu, że jakiś pomysł został zrealizowany. W Bogu wszystko, co On myśli staje się rzeczywistością. Ale nie o to chodzi w tym zdaniu. Ciałem staje się sam Bóg. Nie tworzy swą myślą jakiegoś kolejnego ciała, ale On sam staje się ciałem. A konkretnie, druga Osoba boska, staje się człowiekiem. Bo Bogiem było słowo. 

Czytamy dziś poemat świętego Jana, abyśmy patrząc na żłóbek, śpiewając kolędy, świętując i życząc sobie wszystkiego dobrego, nie zapomnieli, co jest powodem naszej radości. Bóg stał się jednym z nas, aby uczynić nas swoimi dziećmi. Wszystkim tym, którzy je przyjęli dało moc, aby stali się dziećmi Bożymi. Być  zaś Jego dzieckiem oznacza, że uczestniczymy w Jego naturze. „Istotnie, Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem". Te słowa wydają się bluźnierstwem, ale napisał je św. Atanazy, jeden z ojców Kościoła i można je znaleźć w Katechizmie. Przyjście na świat Syna Bożego to naprawdę rewolucja, która nie jest punktowym zdarzeniem, ale ciągłe wpływa na dzieje świata, bo dotyczy, każdego z nas. Problem polega na tym, że nawet my, chrześcijanie, nie zdajemy sobie sprawy z wielkości tego, co się stało w Betlejem. Nic dziwnego, że często nie żyjemy jak przystało na dzieci Boże, nie pozwalamy Bogu w nas działać.

Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Widząc jak wielu ludzi odrzuca Boga, który wszystko stworzył i w którym jest życie, zapytajmy najpierw siebie, czy Go przyjmujemy. Święta są do tego świetną okazją. Kiedy zaś Go przyjmiemy, będziemy mogli o Nim mówić, bo przyszedł do wszystkich i oświeca każdego człowieka, co na świat przychodzi. Do tego również Święta są wspaniałą okazją. Dopiero, gdy ktoś uwierzy w słowa św. Jana, będzie mógł w pełni cieszyć się Bożym Narodzeniem. Wprawdzie przeżywanie Świąt nie jest niezbędne do szczęścia, ale przeżywanie swego życia w zgodzie z godnością dziecka Bożego na pewno tak.