Patriarcha Grecko-Melchicki u Metropolity krakowskiego

Abp Marek Jędraszewski przyjął Patriarchę Grecko-Melchickiego dla Antiochii, całego Wschodu, Aleksandrii i Jerozolimy Youssefa Absi, ks. Nicolasa Antibę, Wikariusza Generalnego Damaszku i ks. Rami Wakima, Kanclerza Patriarchatu.

Kościół Melchicki jest jednym z katolickich kościołów wschodnich, pozostających w unii z Rzymem od 1724 roku. Jego nazwa nawiązuje do semickiego wyrazu „melek”, czyli król. Językiem liturgii jest arabski i grecki. Historia Melchitów sięga Soboru Chalcedońskiego z V wieku. W przeciwieństwie do innych Kościołów tego regionu, Melchici odrzucili herezję monofizycką, popierając soborowe ustalenia. Kościół Melchicki stanowi drugą pod względem liczebności wschodnią wspólnotę katolicką, obejmującą 1,3 mln wiernych w całym świecie, w tym 700 tys. na Bliskim Wschodzie.

21 czerwca 2017 Synod Kościoła Melchickiego wybrał paulistę i muzykologa Youssefa Absi na Patriarchę Antiochii i całego Wschodu Aleksandrii i Jerozolimy. Jego poprzednikiem był Grzegorz Laham. Następnego dnia wybór zatwierdził papież Franciszek.

Sytuacja chrześcijan w Syrii jest dramatyczna. Ze względu na wojnę domową i prześladowania wielu z nich opuściło kraj w ostatnich latach. Kościół Melchicki jest zaangażowany społecznie w pomoc w powrocie do kraju syryjskim rodzinom.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama