Papież przyjął rezygnację kard. Becciu z kierowania kongregacją i praw kardynalskich

24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziennikarze w pierwszych komentarzach wiążą tę dymisję ze skandalem finansowym związany z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników.

Prokurator watykański postawił w stan oskarżenia kilku urzędników watykańskich, jak również pośredników, ale nie kard. Becciu, który zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

Po raz pierwszy podczas obecnego pontyfikatu kardynał kurialny zrzeka się swoich funkcji poza swoim urzędem, a dymisja miała być według dziennikarzy przyjęta podczas wieczornej audiencji u Ojca Świętego. Pytany przez dziennikarzy kard. Becciu odmówił wszelkich komentarzy.

Decyzja Ojca Świętego oznacza, że kard. Becciu pozostaje kardynałem ale nie będzie miał prawa udziału w ewentualnym konklawe.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, USA. 15 października 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tegoż roku. Od 23 lipca 2009 był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 28 czerwca 2018 został włączony do Kolegium Kardynalskiego. 1 września 2018 został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

st (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama