Koordynatorzy, instruktorzy, wolontariusze i rodziny goszczące – to ludzie bez których program Brave Kids byłby niemożliwy.
Magda, Ilona, Iza, Creo i Roman – są z różnych krajów i różnych zawodów, ale łączy ich pasja i wielkie serce. Dzięki temu dziecięcy artyści z całego świata mogą przeżyć w Polsce przygodę swojego życia.
Brave Kids to program, który pozwala na spotkanie dziecięcych grup artystycznych z rozmaitych stron świata (w tym roku z 17 krajów i 5 kontynentów) i wzajemną wymianę doświadczeń. Dzięki niemu młodzi artyści z różnych krajów, kultur, środowisk, często z trudnymi życiowymi historiami - mogą skonfrontować swój świat podczas wspólnych spotkań, warsztatów, pikników i występów artystycznych odbywających się w różnych miastach w Polsce. W tym roku Brave Kids odbędzie się również w Słowacji i Gruzji. Dzieci będą się nawzajem uczyć, zdobywać nowe umiejętności i zawierać przyjaźnie. Jednak, aby to wszystko było możliwe, konieczne jest zaangażowanie i pasja wielu osób, organizujących całe przedsięwzięcie.
Wniosły w jej życie dużo radości
Jedną z nich jest Magdalena Sawicka, która nie tylko gości w swoim domu dzieci Brave Kids, ale również jest inicjatorką i organizatorką wałbrzyskiej edycji programu oraz była koordynatorką rodzin goszczących we Wrocławiu. Z Brave Kids związana od 2012 roku. Na co dzień prowadzi zajęcia i warsztaty o tematyce międzykulturowej oraz współpracuje z Wałbrzyskim Ośrodkiem kultury. - W 2011 roku po raz pierwszy zobaczyłam plakat Brave Kids, a już rok później przyjęłam do siebie trzy dziewczynki z Tanzanii – mówi Magdalena Sawicka – To były wyjątkowe dzieci. Wniosły w nasze życie dużo radości. Wspaniale było obserwować, jak radzą sobie w naszej rzeczywistości. My uczyliśmy się ich języka, one - naszego. Po jednym z ich występów artystycznych po raz pierwszy widziałam moją mamę tańczącą i śpiewającą na ulicy.
Jak podkreśla organizatorka wałbrzyskiej edycji projektu, najważniejsze dla niej w Brave Kids, to radość dzieci, przełamywanie wszelkich barier i widoczna zmiana, zarówno u młodych artystów, jak i u rodzin goszczących czy wolontariuszy. Z tego względu, co roku do przyłączenia się do projektu zachęca rodziny z Wałbrzycha i całego regionu.
Z Brave Kids gra, śpiewa, żyje
Osobą niezwykle zaangażowaną w projekt Brave Kids jest również Ilona Krawczyk. Na co dzień to aktorka śpiewająca, którą można zobaczyć na scenie Teatru Pieśni Kozła lub Teatru Capitol. Tworzy projekty aktorsko – teatralno – muzyczne, jednocześnie pisząc doktorat z treningu wokalnego. W tym roku już po raz czwarty poprowadzi warsztaty z młodymi artystami, którzy przyjadą do Wałbrzycha. - To bardzo specyficzna rola. Jestem tu nie tylko instruktorem, ale również opiekunem, mediatorem, pielęgniarką, a także osobą towarzyszącą i wspierającą dzieci w integracji i poznawaniu nawzajem swoich kultur - mówi Ilona Krawczyk. - Bardzo zależy nam na tym, żeby poza dzielącymi je różnicami, dostrzegły, że są rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. A to, co je różni, wyraźnie wzbogaca ich sztukę.
Wrocławska aktorka, zaznacza, że ma poczucie, że więcej dostaje od dzieci biorących udział w projekcie, niż im daje. W projekcie ceni dostrzeganie bogactwa kulturowego, możliwość zaprzyjaźnienia się z niezwykle ciekawymi ludźmi oraz niesamowite poczucie wspólnoty zarówno z dziećmi, liderami, jak i rodzinami goszczącymi.
Pomaga i bawi się od czterech lat
Co roku swoje serce oddaje Brave Kids również wielu wolontariuszy. Jedną z nich jest Iza Wołyniak. Do tej pory uczestniczyła w czterech edycjach programu w Krośnicach, Wrocławiu i Obornikach Śląskich. Do jej zadań należało m.in. spędzanie z nimi czasu wolnego, organizowane wspólnych zabaw. - Studiuję pedagogikę i od zawsze lubiłam dzieci, to wpłynęło na to, że zainteresowałam się tym projektem – mówi Iza Wołyniak. – Poznawanie i praca z dziećmi uczestniczącymi w programie Brave Kids jest szczególnie ciekawa, zwłaszcza, że pochodzą one z różnych kultur i środowisk. Wspaniale jest patrzeć, jak mimo różnych trudności, których doświadczyły w swoim krótkim życiu, potrafią z entuzjazmem uczyć się i bawić.
Izę w Brave Kids cieszą przyjaźnie dzieci, które rodzą się w trakcie ich wizyty w Polsce, często potrafiące przetrwać o wiele dłużej niż pobyt dzieci w Polsce.
Słynny brazylijski aktor, który pokochał Brave Kids
Dobrym duchem Brave Kids jest również Creo Kellab - aktor z wykształcenia, tancerz z zamiłowania. Na co dzień występuje w najbardziej znanych brazylijskich serialach. Mieszka i pracuje w Rio de Janeiro. Na Brave Kids przyjechał jako lider/opiekun grupy dzieci już dwukrotnie. W tym roku dołączy do grona instruktorów artystycznych Brave Kids. - To człowiek zawsze pełen dobrej energii, którą oddaje dzieciom żyjącym w niezwykle trudnych i niebezpiecznych warunkach faweli Rio – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy Brave Kids. – Zależy mu na lepszej przyszłości dla tych dzieci, dzieląc się z nimi swoją pasją dba o to aby dzięki zaangażowaniu w działania artystyczne mogły mieć piękne i szczęśliwe dzieciństwo pomimo trudów wokoło. Creo wiele czasu spędza w Wałbrzychu, tam i w Koszycach prowadzi warsztaty artystyczne z dziećmi i młodzieżą. W tym roku Creo Kellab jako instruktor artystyczny poprowadzi warsztaty Brave Kids w Wałbrzychu i w Obornikach Śląskich.
Zaprosił do Słowacji
Osobą, która dużo wniosła do projektu Brave Kids jest również Roman Sorger ze Słowacji. Po raz pierwszy przyjechał do Polski trzy lata temu, razem z grupą uzdolnionych dzieci z prowadzonego przez niego Teatru Haliganda. Tak bardzo spodobało mu się to przedsięwzięcia, że od ubiegłego roku z jego inicjatywy pierwszy etap Brave Kids odbywa się również w Koszycach na Słowacji. Również w tym roku dzięki niemu młodzi artyści z kilku krajów wezmą udział w organizowanych tam warsztatach. Roman i prowadzona przez niego organizacja Haliganda to organizatorzy BK w Koszycach. - Miłość Romana do polskiego teatru i szczególne zaangażowanie w rozwój dzieci sprawiło, że Brave Kids przekroczyło granice i na stałe już zagościło na Słowacji – opowiada Justyna Warecka.
Od 2009 do 2016 roku, w Brave Kids udział wzięło 1044 dzieci z całego świata. W programie uczestniczyło 279 rodzin goszczących i 286 wolontariuszy z dziewięciu polskich miast. Natomiast przedstawienia z udziałem młodych artystów obejrzało 6 tys. widzów.
Więcej o projekcie Brave Kids: bravekids.eu
źródło: Mateusz Nawrocki - PR Expert