Kraków: Wystawa prac wykonanych w obozie przez więźniów Auschwitz

Od 6 lipca w Kamienicy Szołayskich w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”, przygotowaną w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Na ekspozycję w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie składają się oryginalne prace wykonane w obozie przez więźniów Auschwitz.

Jak poinformował Paweł Sawicki z biura Muzeum w Oświęcimiu, wystawa, nad którą patronat minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, jest „wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo”.

„Za bramami Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, postrzeganych przez władze niemieckie jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli oni m.in. angażować się w działania ruchu oporu, ale też dawać duchowe i moralne wsparcie w trudnych realiach okupacji. Wśród nich znajdowała się duża grupa profesjonalnych artystów plastyków” – wyjaśnił, przypominając, że do KL Auschwitz trafiali również twórcy innych narodowości, przede wszystkim Żydzi. „Ci ostatni mieli znacznie mniejsze możliwości ekspresji artystycznej, bowiem władze obozowe traktowały więźniów-Żydów bezwzględnie. Mimo to również niektórzy z nich tworzyli w obozie” – zaznaczył.

Kurator wystawy, pracująca w Zbiorach Muzeum Auschwitz Agnieszka Sieradzka podkreśliła, że placówka utworzona w 1947 roku ma unikatową w skali światowej kolekcję prac stworzonych przez więźniów obozu. „Na ekspozycji przygotowywanej wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie pokażemy niemal 200 prac. To przede wszystkim prace wykonane nielegalnie, które ukazują świat obozowej rzeczywistości. Na wystawie pokazane zostaną również portrety więźniów oraz rysunki wyrażające ich tęsknoty i pragnienia” – dodała.

W odrębnej przestrzeni wystawowej prezentowane będą prace wykonane oficjalnie, na rozkaz władz obozowych SS: przykłady sztuki propagandowej, rysunki instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, prace plastyczne dokumentujące przebieg chorób i eksperymentów medycznych oraz dzieła wykonane przez więźniów na prywatny użytek esesmanów.

Na ekspozycji zostanie także pokazany oryginalny napis „Arbeit macht frei” znad bramy do obozu Auschwitz I – wyjątkowy przykład „rękodzieła” więźniów z komanda ślusarzy, jeden z najważniejszych symboli okrutnego cynizmu świata obozu koncentracyjnego.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września br. Przed wernisażem zaplanowano konferencje prasową w dniu 6 lipca br. o godz. 12.00 w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej.

rk / Oświęcim, Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama