Najmłodsi zaśpiewają dla Małego Powstańca

Po raz szósty 1 sierpnia pod kolumną Zygmunta rozbrzmiewać będą „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Marsz Mokotowa” i inne powstańcze piosenki w wykonaniu pięciuset dzieci uczestniczących w miejskiej akcji „Lato w Mieście”.

Najmłodsi zaśpiewają dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

- Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Chcemy wzbudzić refleksję, że o wolność trzeba dbać cały czas, również w czasie pokoju, że bywała ona zagrożona, jak w czasie okupacji, lub ograniczana, jak w okresie powojennym. O tę wolność walczyli Powstańcy 1944 roku i dzisiaj swoje przesłanie przekazują pokoleniu wnuków i prawnuków. Młodzi uczestnicy programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało co z nasza wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości. – mówi Mirosław Sielatycki Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.

- Nie chodzi nam o epatowanie wojną i przemocą - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości. – Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych: 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Oczywiście nie biegali po ulicach Warszawy z pistoletami, ale pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach.

W trakcie spotkania dzieci wysłuchają wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny ustawią się w wielką liczbą „100”. Później, ze śpiewem na ustach, uczestnicy przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty.


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao