Dyplomacja sztuki: arcydzieła Muzeów Watykańskich w Chinach

Po raz pierwszy w historii arcydzieła z Muzeów Watykańskich zostaną pokazane na niecodziennej wystawie w Pekinie. Jej przygotowanie trwało dwa lata. Wystawa nabiera wymiaru symbolicznego i postrzegana jest jako ważny krok w dialogu Stolicy Apostolskiej z Chinami.

Została ona zorganizowana w prestiżowym Muzeum Pałacowym w centrum Pekinu. Towarzyszy jej hasło „Piękno, które łączy”. Eksponowanych jest 76 dzieł sztuki ludowej buddyjskiej i chrześcijańskiej z Muzeów Watykańskich oraz wybrane dzieła z miejscowego Muzeum Narodowego. Twórcom wystawy chodziło o to, aby ukazać punkty styczności pomiędzy sztuką chrześcijańską i tradycyjną sztuką chińską. Wystawa została zainaugurowana 28 maja i będzie czynna do 14 lipca.

Najwięcej eksponatów pochodzi z Departamentu „Anima mundi” Muzeów Watykańskich. Wystawione zostaną też dwa obrazy olejne z pinakoteki watykańskiej: „Adam i Ewa w ziemskim raju” austriackiego malarza Wenzla Petera oraz „Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu”, znany również jako „Madonna z wiśniami”, włoskiego malarza baroku Federico Barocciego.

Ks. Paolo Nicolini, który jest watykańskim kuratorem wystawy wskazuje, że jest ona ważnym krokiem na drodze dyplomacji sztuki, biorąc pod uwagę fakt, że zorganizowały ją dwa najważniejsze muzea państw dążących do pogłębienia wzajemnych relacji. O tym wybitnym wydarzeniu artystycznym informuje nawet dziennik Global Time, będący oficjalnym organem chińskiej partii komunistycznej.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama