Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe przedstawia Maryję w stanie błogosławionym. Już w XVI wieku wzywała Ona do poszanowania ludzkiego życia i zaprzestania składania ofiar z ludzi. Dziś to przesłanie przechodzi w wołanie o ratowanie współczesnych ofiar – nienarodzonych dzieci.
12 grudnia 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi, św. Juanowi Diego. Przedstawiła się słowami: „Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie. On jest Stwórcą wszechrzeczy, jest wszechobecny. Jest Panem nieba i ziemi”.
Jako dowód spotkania Juan Diego zaniósł biskupowi kwiaty i wizerunek Maryi na płaszczu. Maryja miała na nim zamyśloną twarzą o ciemnej karnacji. Ubrana była w czerwoną szatę, spiętą pod szyją małą spinką w kształcie krzyża. Jej głowę przykrywał błękitny płaszcz ze złotą lamówką i gwiazdami, spod którego widać było starannie zaczesane włosy z przedziałkiem pośrodku. Miała złożone ręce, a pod stopami półksiężyc oraz głowę serafina. Za Jej postacią widoczna była owalna tarcza promieni.
Wielokrotne badania wskazały, na niezwykłość samej materii obrazu, a także na wiele ciekawych jego elementów, jak np. obrazy w oczach Maryi czy układ gwiazd na Jej płaszczu.
W kontekście współczesnych wydarzeń, warto zwrócić uwagę, że Maryja z Guadalupe jest w stanie błogosławionym. Wskazują na to szarfa i lekko uwypuklone łono, zaznaczone na wizerunku po prawej stronie na szacie. Na sukni Maryi jest również umieszczony czteropłatkowy kwiat jaśminu – kwinkunks, który dla Azteków był symbolem życia.
Wizerunek ten, podkreślający wartość życia, przyczynił się do zaprzestania składania krwawych ofiar przez Azteków. Dziś przypomina o innych ofiarach – dzieciach zabijanych w łonach matek. Maryja wzywa do poszanowania ludzkiego życia nie tylko XVI-wiecznych Indian, ale ludzi każdej epoki, także XXI wieku. Mimo wzrostu wiedzy medycznej istnieje wiele pokus manipulacji czy wręcz zawładnięcia życiem innych ludzi. Aborcja, eutanazja, zapłodnienie in vitro i wiele innych praktyk godzi w godność osobową człowieka i prowadzi do budowania cywilizacji śmierci. Maryja, przedstawiając się, przypomina, że to Bóg jest tym, który daje i zachowuje życie i człowiek nie ma prawa o tym decydować.
Los nienarodzonych dzieci i ich matek zawierzył Matce Bożej z Guadalupe św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Meksyku w 1999 roku:
„Pod Jej macierzyńską opiekę oddaję (...) życie i niewinność dzieci, zwłaszcza tych, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci, zanim się urodzą. Jej miłościwej trosce zawierzam sprawę życia i niech żaden Meksykanin nie waży się podnosić ręki na cenny i święty dar życia ukrytego w łonie matki!”
Maryja z Guadalupe, nosząca pod swym sercem Syna Bożego, woła także dziś o szacunek do życia w każdym momencie jego istnienia.
Źródło: brewiarz.pl, parafiazwiastowania.pl