reklama

Ukazał się piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Już dziś premiera

Piąty tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.

Ten tom „Dziejów Polski” wielu zaskoczy. Nie będzie tu np. aplauzu dla hetmana Jana Zamoyskiego, któremu Autor zarzuca wielką prywatę, ani dla Stefana Batorego. Równocześnie prof. Andrzej Nowak rozprawia się z mitem, jednym z ulubionych w PRL, że Zygmunt III Waza był tępym katolickim fanatykiem, który wplątał nas w fatalną wojnę ze Szwecją. Ocenia tego panującego aż 45 lat władcę pozytywnie. W swoich opiniach opiera się na najnowszych badaniach, głównie zagranicznych archiwów. W opisywanym okresie Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem. Nie obeszło się bez interwencji zagranicznych mocarstw. Wewnątrz kraju coraz potężniejsze stawały się rody magnackie, stanowiące realną siłę polityczną zwalczającą obóz królewski. Zewnętrznie najgroźniejsza była ekspansja Moskwy oraz Szwecji.

Mimo tych wyzwań Rzeczpospolitą tego okresu należy określić mianem imperium, ale – jak podkreśla prof. Andrzej Nowak – jedynym takim w historii ludzkości. Imperium to oparte było bowiem nie tylko na wielkości terytorialnej i silnej gospodarce, ale również na wolności osobistej obywateli (szlachty), na dialogu władcy z nimi. Areną tych starć były głównie odbywające się 3–4 razy w roku sejmiki oraz sejm. Wykuła się zupełnie unikatowa polska elita, emanująca swą kulturą na całą Europę.

Również militarnie Rzeczpospolita kontynuuje okres swej świetności. To rozwój husarii, najgroźniejszej jednostki bojowej aż po wiek XVIII, która w całym ówczesnym świecie nie miała sobie równej. Błyskotliwe zwycięstwa np. Stefana Batorego pod Pskowem, hetmanów Jana Karola Chodkiewicza pod Kircholmem oraz Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem znaczyły szlak chwały Rzeczypospolitej. Z drugiej jednak strony coraz ciężej było uchwalić podatki na wojsko. W tym okresie pojawia się już bowiem opozycja w stylu totalnym, kontestująca wszelkie poczynania króla i dworu, choćby najkorzystniejsze dla Rzeczypospolitej. Opozycja ta zaczyna dopuszczać się zdrady i wchodzić w alianse z obcymi mocarstwami. To był zalążek nieszczęścia, które niedługo spotka kraj w postaci potopu szwedzkiego i najazdów moskiewskich, a w dalszej perspektywie przerodzi się w targowicę. Autor w mistrzowski, literacki sposób przekonuje nas, że historia powinna być nauczycielką życia również w XXI wieku.

***

Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza na uroczystą premierę najnowszego dzieła prof. Andrzeja Nowaka: DZIEJE POLSKI, tom V, Imperium Rzeczypospolitej 1572-1632

30 listopada 2021 (wtorek), godz. 17:30 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, plac Św. Ducha 1

WSTĘP WOLNY, ALE SPOTKANIE ODBYWA SIĘ W OBOWIĄZUJĄCYM REŻIMIE SANITARNYM.

Z uwagi na to konieczne jest wcześniejsze potwierdzenie przybycia, najpóźniej do 25 listopada 2021. Uwaga: O przyznaniu miejsc decyduje kolejność zgłoszenia.

Przydzielimy wówczas numery miejsc siedzących, których bezwzględnie należy się trzymać podczas wydarzenia. Będziemy prosić również o podanie danych kontaktowych, aby sprostać procedurom pandemicznym oraz aby móc poinformować o ewentualnych zmianach.

Obecność można potwierdzić mailowo na adres: rezerwacje@bialykruk.pl lub telefoniczne dzwoniąc na numery: 12 / 260 32 90 lub 12 / 260 34 50.

Program spotkania:

HALINA ŁABONARSKA, recital poezji Cypriana Kamila Norwida w 200-lecie urodzin poety
Miedzy wykładami pieśni patriotyczne wykona JAN KOWALCZYK – bas-baryton

Wykłady (ok. 15 – 20 minut)

Prof. WOJCIECH POLAK
Hetman Stanisław Żółkiewski i kampania moskiewska lat 1610-1612

Prof. KRZYSZTOF OŻÓG
Reforma Kościoła i rozwój szkolnictwa na przełomie XVI i XVII w.

Spotkanie zwieńczy wykład Autora „Dziejów Polski” (ok. 30 min.)
Prof. ANDRZEJ NOWAK
Rzeczpospolita – imperium czy mocarstwo?

Galę poprowadzi red. ANNA POPEK

Źródło: Biały Kruk

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama