O tym jak rozbudzać miłość do piękna polskiej ziemi i historii naszej Ojczyzny, o konieczności ukazywania związków Kościoła z życiem i kulturą narodu rozmawiali na Jasnej Górze przewodnicy turystyczni.
Na Jasnej Górze odbyła się 33. pielgrzymka przewodników turystycznych. W spotkaniu udział wzięło ok. 1,5 tys. osób.
Jednym z tematów rozmów były także wyzwania związane z rozwojem tzw. turystyki religijnej.
„Przewodnik ma taką szczególną rolę - pokazuje drogę, którą idzie sam, ale którą chce aby szli także inni” – mówi Krzysztof Rybak z koła przewodników malborskich. Bp Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski dodaje, że zadaniem przewodników jest prowadzenie ku dobru i pięknu i uczynienie z turystyki drogi pielgrzymowania do Boga.
Bp Zadarko zauważa, że bardzo dynamicznie, również w Polsce, rozwija się tzw. turystyka religijna, na którą składają się nie tylko pielgrzymki, ale również np. zwiedzanie miejsc historycznych związanych z życiem świętych. - Rozwój stawia nowe wyzwania a to wymaga szczególnej troski Kościoła – twierdzi bp Zadarko: „Troska w takim sensie integrowania i szukania nowych sposób, żeby to było robione coraz lepiej. Nie na zasadzie spontanicznych pomysłów i ludzi, którzy to zrobią, ale żeby nadawać temu takie cechy, które już w świecie doskonale się spisują”.
Bp Zadarko przestrzega przed komercjalizacją turystyki religijnej i przypomina, że wszędzie nadrzędnym celem musi być otwarcie serca na Boga.
I.Tyras, Jasna Góra/ rv