Nieprawdziwa jest informacja jakoby za zmianami redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” miała opowiadać się Nuncjatura Apostolska – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Informację tę, wraz z prośbą o sprostowanie, rzecznik Episkopatu przekazał w imieniu metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, podczas spotkania prezentującego orędzie Ojca Świętego Franciszka poświęcone fake newsom.
„Z upoważnienia Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego, podaję do wiadomości, że nieprawdziwa jest informacja opublikowana w Gazecie Wyborczej Katowice w artykule pt. Arcybiskup dymisjonuje szefa „Gościa Niedzielnego”. Poszło o papieża Franciszka? z dnia 23 stycznia 2018 r. (katowice.wyborcza.pl godz. 21:38) i powielana przez inne media, jakoby: „Za zmianami w tygodniku miała również opowiadać się Nuncjatura Apostolska, bo pismo pozwalało sobie na krytykę papieża Franciszka”. Jest to fake news” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas konferencji prasowej prezentującej opublikowane 24 stycznia orędzie Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Podkreślił, że w orędziu Papież przestrzega przed fake newsami.
Jak wskazywał podczas spotkania o. Stanisław Tasiemski OP, Ojciec Święty Franciszek w orędziu na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zachęca do krzewienia dziennikarstwa pokoju, bez udawania i fałszu. „Fake news stają się często wirusowe, to znaczy rozprzestrzeniają się w szybki i trudny do powstrzymania sposób, nie ze względu na logikę dzielenia się, która charakteryzuje media społecznościowe, ile raczej ze względu na ich oparcie w nienasyconej chciwości, która łatwo rozpala się w człowieku […] wychowywanie do prawdy oznacza wychowywanie do rozeznawania, do oceniania i rozważania pragnień i skłonności, które poruszają się w nas, abyśmy nie byli pozbawieni dobra, „łapiąc się” na każdą pokusę” – czytamy w orędziu.
Źródło: BPKEP/episkopat.pl