W pierwszej dekadzie lipca 63 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło sytuację w swoich zakładach pracy, 8 proc. respondentów oceniało ją jako złą – wynika z badania nastrojów na rynku pracy w I dekadzie lipca, zrealizowanego przez CBOS.
53 proc. badanych określiło sytuację w ich zakładach pracy jako dobrą, a 10 proc. – jako bardzo dobrą. Dla 26 proc. respondentów była „ani zła ani dobra”, a dla 2 proc. byłą bardzo zła. Jak zwrócił uwagę CBOS, w stosunku do czerwca o 1 pkt proc. spadł odsetek określających sytuację jako „ani dobrą, ani złą” i o tyle samo przybyło badanych niepotrafiących zająć stanowiska.
Według CBOS, stosunkowo gorsze nastroje panowały wśród osób pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w tym także wśród ich właścicieli. Połowa respondentów z tej grupy określiło sytuację w miejscu pracy jako „ani złą, ani dobrą”, a 32 proc. – jako pozytywną. 17 proc. uznało ją za negatywną.
61 proc. ogółu respondentów przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia – 20 proc. wobec 9 proc. Co dziesiąty ankietowany nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy.
75 proc. pracujących zarobkowo deklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, 19 proc. w różnym stopniu liczyło się z możliwością utraty obecnej pracy, w tym 4 proc. zadeklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. Jak zwrócił uwagę CBOS, w porównaniu do czerwca o 3 pkt spadł odsetek osób, które wyrażają mniejszą lub większą pewność utrzymania obecnej pracy, a jednocześnie o 1 pkt przybyło biorących pod uwagę możliwość jej utraty.
W ocenach sytuacji na lokalnym rynku pracy, najgorzej oceniali ją mieszkańcy miast poniżej 20 tys., z których 26 proc. było zdania, że w okolicy miejsca zamieszkania możliwości znalezienia pracy są bardzo ograniczone lub w ogóle ich nie ma. Największy odsetek przekonanych, że w ich mieście lub okolicy bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, – 31 proc. – odnotowano wśród mieszkańców miast, których ludność liczy co najmniej 500 tys. Jak zauważył CBOS, nawet w największych miastach dominują badani, którzy twierdzą, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią.
Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 r. na próbie liczącej 1166 osób. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.