„Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – zauważa trafnie ks. Antoni Bartoszek. „Współczesne ruchy koncentrują się na usuwaniu zewnętrznych objawów problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a nie dotykają samego źródła – jądrem tego zła jest ludzki grzech”.
„Najgłębsze rozwiązanie problemu ekologicznego dotyczy ludzkiego wnętrza” – stwierdza trafnie ks. Antoni Bartoszek.
Czy współczesny człowiek pamięta jeszcze o swojej grzeszności? Czy ma świadomość jak to, co wychodzi z jego wnętrza, wpływa na świat? „To, że współczesny człowiek, tak często ulega szatańskiej pokusie i popełnia wiele grzechów, wprowadza wieloraki zamęt: prowadzi do zaburzenia jedności człowieka z Bogiem, do osłabienia więzi między ludźmi oraz do zaburzonego odniesienia człowieka do przyrody. Zatem najgłębszym zaangażowaniem w ekologię jest troska o czystość ludzkiego wnętrza” – podkreśla ks. Antoni Bartoszek.
„Pierwsze słowa Jezusa po powrocie z pustyni, gdzie harmonijnie żył z naturą, dotyczyły nawrócenia: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Słyszymy te słowa na początku Wielkiego Postu. Jeśli uczynimy z nich program na czterdziestodniowy post, to będzie to najbardziej ekologiczny okres naszego życia. Zaś wyjątkowo proekologicznym wydarzeniem okaże się nasza dobra, głęboka spowiedź. Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – podkreśla ks. Bartoszek.
„Kluczowe okazuje się odbudowanie więzi z Bogiem oraz sprawiedliwe życie. Nasza dobra spowiedź okaże się być działaniem nie tylko proekologicznym, lecz najgłębiej prozdrowotnym” – stwierdza. Wielki Post to dobry czas na zatroszczenie się o ekologię duszy.