Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu.
„W maju samice salamandry wydają potomstwo w czystej, powoli płynącej wodzie. Zazwyczaj w zakolach górskich potoków” – powiedział w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Jak zaznaczył, „młode salamandry w wodzie żyją prawie trzy miesiące”.
„W sierpniu przeobrażone opuszczą zbiorniki wodne. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach. Dożywają nawet dziesięciu lat” – dodał leśnik.
Marszałek zwrócił uwagę, że „nasi przodkowie uważali, iż salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. W związku z tym np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie. Obawiano się, że mogą one wyjść z ognia” – mówił rzecznik.
Salamandry plamiste zasiedlają przede wszystkim wilgotne lasy bukowe. Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz m.in. na pogórzach Dynowskim i Przemyskim. Są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami.
W naszym kraju występują głównie w Karpatach i Sudetach i podlegają ochronie gatunkowej.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.