59 projektów zostanie dofinansowanych w IV edycji konkursu „Po pierwsze rodzina!”

59 projektów prorodzinnych zostanie dofinansowanych w IV edycji konkursu „Po pierwsze rodzina!". „Staramy się, by polityka rządów PiS była skierowana na rodzinę. To jeden z elementów, który uzupełnia naszą politykę prorodzinną" – powiedziała we wtorek w Łomiankach szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Konkurs adresowany jest do organizacji społecznych, m.in. stowarzyszeń, fundacji, organizacji kościelnych. W tym roku organizacje pozarządowe, oprócz kampanii informacyjno-edukacyjnych, będą tworzyć także sieciowe kluby rodzinne. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło na ten cel łącznie 17 mln zł.

"To jest właśnie jeden z elementów, który uzupełnia naszą politykę prorodzinną. Rozpoczynamy pilotaże klubów mam, które są wyjątkowo dla nas ważne. W tym roku takie dofinansowanie otrzyma 11 podmiotów, ale takich pilotażowych klubów na terenie całej Polski powstanie 81" – powiedziała minister na wtorkowym spotkaniu z Klubem Mam w Łomiankach.

"Staramy się, aby polityka rządów PiS była skierowana na rodzinę, aby tworzyć dobry czas dla polskich rodzin. To m.in. wsparcie finansowe, poprzez programy (...), m.in. sztandarowy Rodzina 500 Plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – świadczenie, które funkcjonuje od zeszłego roku, czy dofinansowanie do opieki żłobkowej, a także Maluch Plus, program, którego nową edycję będziemy odsłaniać w przyszłym tygodniu" – zapowiedziała Maląg.

Zdaniem wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy, idea klubów dla rodziców to "oddolna potrzeba". "Dla nas stała się ważnym obszarem, który trzeba wspierać" – podkreśliła Socha.

"Po raz pierwszy w czwartej edycji programu +Po pierwsze rodzina!+ wsparliśmy nowy moduł – kluby. Kluby dla rodziców, dla mam są bardzo potrzebną przestrzenią, szczególnie dla tych, którzy rozpoczynają swoje role rodzicielskie" – stwierdziła.

"Wiemy, że kobiety potrzebują nawzajem wsparcia, inspiracji, wymiany doświadczeń. Zwykłego spotkania z innymi mamami, które mają podobne problemy i wyzwania. Chcą dzielić się doświadczeniami, być razem w trudniejszych, ale i tych radosnych chwilach" - powiedziała wiceminister.

Dodała, że resort chce wspierać systemowo takie aktywności po to, by "młodzi rodzice w każdej gminie w Polsce, w każdym mieście i również na wsi, mogli mieć takie miejsce, w którym, w momencie kiedy pojawia się dziecko i wyzwania, mogą się nawzajem wspierać".

Resort poinformował, że w dotychczasowych czterech edycjach konkursu "Po pierwsze Rodzina" dofinansowanych zostało 168 projektów na łączną kwotę 42 450 000 zł.

MRiPS zaznaczyło, że przyjęcie oferty do realizacji nie jest tożsame z ostateczną akceptacją kosztorysu i harmonogramu. Każdy z oferentów, który został wytypowany do dofinansowania projektu, zostanie o tym powiadomiony drogą mailową przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej.

Okres realizacji dofinansowanych zadań zaplanowany jest od 1 maja do 31 grudnia 2023 r., 31 grudnia 2023 r. mija też termin ponoszenia wydatków na ten cel. Dofinansowanie w ramach Priorytetu 2. "Kluby" otrzymały m.in. Związek Dużych Rodzin Trzy Plus (2 mln 120 tys. zł), Fundacja Bonifraterska (900 tys. zł), Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny "STERNIK" oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny "STER" (800 tys. zł).

Pełna lista podmiotów znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/wyniki-iv-otwartego-konkursu-ofert-w-zakresie-promocji-rodziny-po-pierwsze-rodzina-na-rok-2023--priorytet-2--kluby. (PAP)

 

Autorki: Karolina Kropiwiec, Agata Zbieg

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama