Abp Szal: Beatyfikacja Rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu

Beatyfikacja Rodziny Ulmów to wydarzenie bez precedensu. Jednym aktem zostaną ogłoszeni błogosławionymi małżonkowie i ich dzieci, w tym jedno nienarodzone – powiedział abp Adam Szal

Metropolita przemyski zwraca uwagę, że życie męczenników z Markowej ma wiele cech wspólnych również dla obecnych czasów. Uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się 10 września br. w Markowej.

Metropolita przemyski ma nadzieję, że to wydarzenie „będzie rzutowało na nasze życie chrześcijańskie”. Liczy na to, że zarówno przed uroczystością, jak i już po niej, odbędzie się wiele wydarzeń przybliżających postaci Rodziny Ulmów. - Cieszy również, że ze strony mediów pojawiło się tak duże zainteresowanie tą rodziną – zaznaczył.

Zdaniem abpa Szala, „Rodzina Ulmów może być przykładem do naśladowania i inspiracją dla naszej postawy wobec innych ludzi potrzebujących pomocy, wobec codziennych obowiązków i wobec własnych dzieci”.

Jak podkreśla, pierwszym krokiem będzie poznanie Rodziny Ulmów, bo „nie można naśladować kogoś, kogo się nie zna”. W związku z tym zostaną wydane różne publikacje o Samarytanach z Markowej, także dla dzieci. Przygotowywane są m.in. czytanki majowe i czerwcowe.

- Potem spróbujmy odnieść ich życie do naszego. Wiele sytuacji się powtarza. Oni przyjęli Żydów, my przyjęliśmy uchodźców, pomagamy im. Pomagamy też potrzebującym poprzez Caritas, czy różne grupy charytatywne. To wszystko idzie niejako po jednej linii – stwierdził metropolita przemyski.

Jak twierdzi hierarcha, ta beatyfikacja będzie zwróceniem uwagi na heroiczną postawę ludzi Kościoła w Polsce, którzy dawali schronienie Żydom. – Patrząc na tę rodzinę powinniśmy dostrzec bohaterstwo także innych ludzi. Często, gdy wspominam o tej rodzinie, to ludzie przychodzą i opowiadają, że mają podobne przykłady – zauważył abp Szal.

Beatyfikacja Sług Bożych Józefa i Wikorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. W imieniu Ojca Świętego Franciszka uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Na czele komitetu organizacyjnego uroczystości stanął biskup pomocniczy Krzysztof Chudzio. Z kolei pracami sekcji przygotowania duchowego pokieruje bp Stanisław Jamrozek.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali dwie rodziny Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim i Marią. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama