Rozpoczynają się „Pawełki” - nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się „Pawełki”. Ta tradycyjnie obchodzona od wieków właśnie na początku stycznia 9-dniowa modlitwa (nowenna) - odprawiana jest we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie.

Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jasnogórskie „Pawełki” jednak nie mają sobie równych, a to ze względu na najliczniejszą tutejszą wspólnotę paulinów oraz niezwykłą oprawę muzyczną i piękno Kaplicy Pawła z Teb i Bazyliki.

Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w Kaplicy św. Pawła Pustelnika. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana oraz głoszone są okolicznościowe kazania.

Św. Paweł był pierwszym pustelnikiem w historii Kościoła, który dobrowolnie udał się na egipską pustynię, by w samotności modlić się za świat. Paulini najbardziej znani są z posługi na Jasnej Górze, która jest ich największym zakonnym domem i siedzibą przełożonego generalnego. I to właśnie tu - „Pawełki”, bo tak nazywa się nowenna do Pawła z Teb, mają wyjątkowy przebieg.

Pawełkom od lat towarzyszy ten sam widowiskowy ceremoniał - ubrani w białe płaszcze zakonnicy wyruszają z zakrystii i w procesji przechodzą przez Bazylikę jasnogórską do kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, odświętnie na ten czas udekorowanej i oświetlonej.

Nowennę do Pawła Pierwszego Pustelnika zakończy 15 stycznia o godz. 7.00 Msza św. wspólnotowa, tego dnia o godz.11.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa , a o 16.15 zakonnicy świętować będą razem z wiernymi zwłaszcza z dziećmi, którym tradycyjnie wręczą pawełkowe upominki.

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV wieku w Egipcie przez - według przekazów - 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Klasztor na Jasnej Górze to największa wspólnota paulińska - tu także mieści się Dom Generalny Zakonu. Paulini mają ok. 70 wspólnot w 17 krajach. Najwięcej w Polsce. Ponadto posługują w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii, na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.

 

It/BP @JasnaGóraNews / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama