Wszystko zaczęło się od małego studia na strychu plebanii... W wieku 82 lat zmarł założyciel Radia Warszawa

Miał w sobie wewnętrzny imperatyw, by ewangelizować. Chciał, by Dobra Nowina poprzez fale radiowe dotarła do domów i serc warszawiaków. 21 czerwca w Bodzentynie odbędzie się pogrzeb ks. prałata Tadeusza Łakomca, założyciela Radia Warszawa – jednej z najstarszych rozgłośni katolickich w Polsce.

Śp. ks. Tadeusz Łakomiec zmarł po długiej chorobie, 16 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Domu Księży Emerytów w Otwocku. Był założycielem i pierwszym dyrektorem Radia Warszawa, jednej z najstarszych rozgłośni katolickich w kraju, a także wieloletnim proboszczem i budowniczym świątyni oraz plebanii parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie.

Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie w 1989 r. w bardzo skromnych warunkach, na plebanii przy ul. Szafirowej 58. „Podstawowymi narzędziami tej pionierskiej pracy był samochód, by móc przemieszczać się między urzędami, załatwiając sprawy administracyjne przy pozyskiwaniu stosownych zgód i pozwoleń oraz telefon stacjonarny, umożliwiający kontakt na żywo ze słuchaczami” – czytamy na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

„Miałem maleńki nadajniczek skonstruowany przez znakomitego inżyniera Sawickiego. Trzy lata później, w 1993 r., dostałem w prezencie od wojska wysoką na pięćdziesiąt metrów antenę. Najpierw sam nadawałem. Transmitowałem poranną Mszę św. Późnym popołudniem szedłem do swojego pokoiku na stryszku plebanii i czytałem na antenie książki. Świeckie, ale przede wszystkim religijne. Uważałem, że trzeba kultywować słowo Boże i piękno języka. Edukować ludzi. Prowadzić jak najszerszą ewangelizację. Naczytałem się tych książek zarówno autorów świeckich, jak i księży. Głównie o religii, również żywoty świętych. Z czasem doszedł koncert życzeń, który cieszył się ogromną popularnością” – wspominał w rozmowie z „Tygodnikiem Niedziela” w 2017 r. ks. Łakomiec.

Audycje przeplatane były często muzyką chrześcijańską. „Ksiądz podał też na antenie numer swojego telefonu. „Radiosłuchacze dzwonili i często dziękowali za Słowo Boże w swoim domu. Mówili też wiele o swoim życiu, które nierzadko trwale było pozbawione Boga. Dopiero dzięki radiu odważyli się po raz pierwszy «pójść» na transmitowaną Mszę św. Pamiętam do dzisiaj wypowiedź wysokiej rangi wojskowego, który dziękował mi, że «Słowo Boże zawitało do jego domu»” – opowiada w wywiadzie ks. Tadeusz Łakomiec.

W 1991 roku Radio stało się rozgłośnią archidiecezjalną, nadającą jako Radio Warszawa. Pod kierownictwem ks. prał. Tadeusza Łakomca funkcjonowało do roku 1996 – potem dzieło podjęli następcy.

W jednym z wywiadów w 2020 roku, z okazji 29. rocznicy powstania Radia Warszawa, ks. Tadeusz Łakomiec mówił, że najważniejszym celem tego radia była i nadal powinna być ewangelizacja. „Ja wspominam tamte czasy, kiedy to był imperatyw w człowieku, żeby ewangelizować ten świat. To były inne czasy, nie było jeszcze tej dzisiejszej techniki, komputerów, wszystkie urządzenia mieliśmy analogowe, ale była jedna idea – ewangelizować – mówił ksiądz prałat w archiwalnej rozmowie zamieszczonej na stronie rozgłośni Radia Warszawa.

Kapłan podkreślał także troskę w radiu o piękno słowa mówionego i nawiązywał do Ziemi Świętokrzyskiej, skąd pochodził. „Ja jestem ziomkiem Stefana Żeromskiego i mi zależy, aby do dzisiejszego człowieka docierać pięknym językiem polskim. Gdy widzę i słyszę, jak jest niszczony ten język i nie dba się o piękną mowę polską, to zależy mi, aby była ona promowana” – mówił duchowny.

Ks. Tadeusz Łakomiec miał w 82 lata. Kapłanem był przez 56 lat. Msza święta pogrzebowa rozpocznie się w środę o godz. 11 w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa w Bodzentynie. Po Eucharystii ciało zmarłego spocznie na miejscowym cmentarzu. Wcześniej, we wtorek o godz. 8 w Domu Księży Emerytów w Otwocku została odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Łakomca. Msza św. żałobna dla dekanatu anińskiego w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie zostanie odprawiona o godz. 19.30.

Źródło: niedziela.pl. radiowarszawa.com.pl, radiokielce.pl

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama