ABW zbierała informacje o mieszkaniu Karola Nawrockiego – potwierdza rzecznik ministerstwa

Potwierdzam, że w 2021 r. ABW zgromadziła materiały dotyczące sposobu i źródeł sfinansowania zakupu przez Karola Nawrockiego mieszkania od Jerzego Ż. – napisał w portalu X rzecznik MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Doniesienia rzecznika kłócą się z oświadczeniem byłego szefa Agencji.

Rzecznik MSWiA podaje w swoim wpisie, że funkcjonariusz Agencji z Gdańska analizujący był przeciwny wydawaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczeń bezpieczeństwa, czyli koniecznych do pełnienia funkcji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zgód na dostęp do informacji niejawnych. Kłóci się to z informacjami podanymi przez byłego szefa ABW płk. Krzysztofa Wacławka.

Sprawdzany trzy razy

Wątpliwości co do działań ABW wobec Karola Nawrockiego rozpoczęły się od słów premiera Donalda Tuska. W wywiadzie Bogdana Rymanowskiego w Polsacie premier zapewniał, że nie będzie „uruchamiał służb specjalnych”, żeby szukały materiałów o Nawrockim. Powiedział też jednak, że to byłoby „kompromitujące”, gdyby okazało się, że służby nie sprawdzały Nawrockiego wcześniej, a po wyborach „będą to sprawdzać”.

Jacek Sasin z PiS poinformował, że Karol Nawrocki był sprawdzany w 2009 r. i później, a obecna władza nie cofnęła wydanego mu poświadczeń bezpieczeństwa

Następnego dnia Tusk napisał na X:

„Badający sprawę Nawrockiego gdański funkcjonariusz ABW w 2021 roku wydał negatywną opinię, ale pisowskie szefostwo Agencji z nieznanych powodów jej nie uwzględniło. Ówczesny szef ABW jest dziś doradcą prezydenta Dudy”.

W odpowiedzi na to płk Krzysztof Wacławek, szef ABW w latach 2020-2023, a obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy wyjaśnił, że

„poszerzone postępowania sprawdzające” wobec obecnego kandydata na prezydenta były prowadzone w 2009 r. (w tym roku Nawrocki zaczął pracę w IPN), w 2014 r. i 2021 r. (wtedy został prezesem IPN).

Gdański funkcjonariusz?

„W 2021 r. postępowanie sprawdzające prowadzone było przez Departament Ochrony Informacji Niejawnych ABW w Warszawie, a nie przez Delegaturę ABW w Gdańsku. W związku z tym żaden «gdański funkcjonariusz ABW» nie mógł wydać negatywnej opinii w zakresie tego postępowania, gdyż zostało ono rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami przeprowadzone w Warszawie, a eksperci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmujący się od wielu lat ochroną informacji niejawnych – rekomendowali wydanie Panu dr Karolowi Nawrockiemu poświadczeń bezpieczeństwa do najwyższych klauzul” – napisał Wacławek.

Poświadczenie aktualne

„Mam nadzieję również, że został Pan Premier poinformowany iż w ramach przeprowadzonego w ABW audytu za lata 2016-2023 – dodał były szef ABW. – Bardzo skrupulatną kontrolą objęto część wydanych przeze mnie poświadczeń bezpieczeństwa osobowego, w tym również teczkę postępowania wobec Pana dr Karola Nawrockiego. Audyt ten ocenił pozytywnie przeprowadzone postępowanie i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w zakresie wydania poświadczeń bezpieczeństwa osobowego Panu dr Karolowi Nawrockiemu Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej”.

Kolejnego dnia rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński powtórzył jednak, że gdański funkcjonariusz ABW był przeciwny wydawaniu poświadczenia bezpieczeństwa. Jednak Karolowi Nawrockiemu nigdy nie cofnięto tego poświadczenia. Z wpisu rzecznika nie wynika, by w 2021 r. lub po zmianie władzy w kraju i kierownictwa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazła powód do przekazania prokuraturze sprawy mieszkania lub kontaktów Karola Nawrockiego.

Źródła: x.com, wpolityce.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama