W samym sercu Warszawy, w pobliżu Traktu Królewskiego i licznych miejsc ważnych dla historii Polski, znajduje się siedziba Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski – przestrzeń nie tylko administracyjna, ale także duchowa, głęboko wpisana w dzieje Kościoła w Polsce.
Kamień węgielny pod budowę budynku Sekretariatu położył Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a w czasach jego następcy – kard. Józefa Glempa – budynek stał się świadkiem wielu kluczowych wydarzeń kościelnych. W jego murach gościł m.in. św. Jan Paweł II oraz św. Matka Teresa z Kalkuty.
Przestrzeń ciszy i skupienia
Poza zadaniami statutowymi, Dom Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski oferuje także możliwość skorzystania z pokojów gościnnych, przygotowanych z myślą o osobach odwiedzających Warszawę – zarówno duchownych, jak i świeckich.
Wnętrza, choć nowoczesne i funkcjonalne, sprzyjają skupieniu i medytacji. Do dyspozycji gości pozostają m.in.: pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami i klimatyzacją; dwie kaplice, wi-fi; serwis kawowy; dogodna lokalizacja pozwalająca na piesze dotarcie do wielu kościelnych i kulturalnych punktów miasta.
Budynek mieści również sale konferencyjne, w tym salę plenarną, która powstała z myślą o obradach biskupów podczas zebrań Konferencji Episkopatu Polski. Od niedawna w Sekretariacie KEP funkcjonuje również nowoczesna sala prasowa, przystosowana do organizacji spotkań i wydarzeń medialnych, która może pomieścić do 70 osób.
Dom Episkopatu także w Zakopanem
Drugim, dobrze znanym miejscem spotkań i wypoczynku duchowieństwa i osób świeckich związanych z Kościołem w Polsce jest „Księżówka” w Zakopanem – Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie w tym miejscu wypoczywał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku. Aby upamiętnić ten pobyt, w „Księżówce” prowadzony jest Dom Jana Pawła II, który gości dziś przede wszystkim pielgrzymów podróżujących śladami Papieża Polaka, a także osoby poszukujące ciszy, modlitwy i górskiego krajobrazu.
Domy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie oraz w Zakopanem to miejsca, które zachowują pamięć i ducha z czasu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski – dziś są nadal otwarte i życzliwe tym, którzy chcą choć na chwilę tam się zatrzymać.
Kontakt
Warszawa (Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski)
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa
rezerwacje@episkopat.pl
tel. 537 000 148
Zakopane (Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka”)
al. Przewodników Tatrzańskich 2
34-500 Zakopane
recepcja@ksiezowka.zakopane.pl
tel. (18) 201 51 33; 600 200 523
www.ksiezowka.zakopane.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.