Aleppo: zraniony syryjskoprawosławny wikariusz patriarchalny

Samochód Rabana Boutros Kassisa został ostrzelany przez snajperów, kiedy powracał do Aleppo z Homs.

„Dziękuję Bogu, który zachował mnie przy życiu; dziękuję Mu za to doświadczenie, bo mogę w ten sposób uczestniczyć w krzyżu licznych ludzi cierpiących dziś w Syrii, a zwłaszcza w Aleppo” - tak powiedział syryjskoprawosławny wikariusz patriarchalny tego umęczonego miasta po tym, jak w niedzielę 6 listopada jego samochód został ostrzelany przez snajperów, kiedy powracał z Homs.

Droga, którą przejeżdżał Raban Boutros Kassis, znajduje się na terenie kontrolowanym przez syryjskie wojska rządowe, ale w nocy działają tam grupy terrorystyczne, które podkładają miny. Kierowca przewiózł rannego duchownego do katolickiego szpitala św. Ludwika w Aleppo, gdzie wyjęto mu z pleców dwie kule. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

„Jestem szczęśliwy, że mogę zakosztować goryczy krzyża w jedności z Chrystusem i z licznymi niewinnymi, którzy cierpią – stwierdził Raban Boutros Kassis. – Jesteśmy pewni, że śmierć nie ma ostatniego słowa, ale na koniec przyjdzie zmartwychwstanie”.

W Aleppo pozostało jeszcze ok. 35 tys. chrześcijan, podczas gdy przed rozpoczęciem wojny w Syrii było ich tam ćwierć miliona, co oznacza, że 80 proc. z nich opuściło miasto. Ci, którzy pozostali, są stale narażeni na przemoc. Tylko w ostatnim tygodniu 20 wyznawców Chrystusa poniosło śmierć, a 40 zraniono.

Syryjskoprawosławnego arcybiskupa Aleppo 3,5 roku temu porwano razem z metropolitą greckoprawosławnym i do dziś nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Podobny los spotkał też dwóch innych duchownych, ormiańskokatolickiego i greckoprawosławnego.

ak/ rv, fides, vatican insider

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao