UNICEF: ojcowie za mało czasu spędzają z dziećmi

Małe dzieci w wielu częściach świata nie mają okazji na wspólną zabawę i naukę ze swymi ojcami. Zwraca na to uwagę Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) z okazji obchodzonego w 80 krajach świata Dnia Ojca.

W swojej ocenie UNICEF opiera się na materiałach statystycznych z 74 krajów dotyczących zachowań rodziców, zwłaszcza w krajach przeżywających reformy oraz rozwijających się. Jak wynika z badań, w tych krajach przeciętnie ponad połowa dzieci w wieku 3-4 lat nigdy nie miały okazji, aby ojciec np. przeczytał im bajkę, czy razem z nimi się bawił.

Na czele tej listy znalazły się Mali oraz Suazi w Afryce, w których aż 86 proc. małych dzieci nie doświadcza zainteresowania ojców opieką nad nimi. Najwięcej czasu na zabawę i naukę ze swymi maluchami poświęcają ojcowie w Czarnogórze oraz Katarze na Półwyspie Arabskim (15 proc.).

W okolicznościowym apelu UNICEF wzywa do przełamania barier powstrzymujących ojców przed spędzaniem czasu ze swoimi dziećmi. Podkreślono, że do prawidłowego rozwoju i wzrastania dzieci potrzebne jest zaangażowanie obojga rodziców. W związku z tym organizacja zachęciła rodziców, aby na hasztagu #EarlyMomentsMatter zamieszczali fotografie i wideo, mające pokazać, czego trzeba, aby stać się „super ojcem”.

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca.


ts (KAI) / Nowy Jork

« 1 »

reklama

reklama

reklama