Anglia i Walia: młodzi katolicy silnie spolaryzowani

Młodzi katolicy w Anglii i Walii dzielą się na dwie grupy. Jedna chce, by Kościół powrócił do zarzuconych praktyk, druga, by się dostosował do trendów współczesnego społeczeństwa.

Taki obraz katolickiej młodzieży wyłania się z badań przeprowadzonych przez tamtejszy episkopat przed przyszłorocznym Synodem Biskupów.

Zasięgnięto opinii 3 tys. osób. W opracowanym na tej podstawie raporcie zauważa się, że choć pierwsza grupa, pragnąca powrotu dawnej świetności Kościoła, jest mniej liczna, to jednak jej obecność jest bardziej wyraźna. „Tradycjonaliści” chcą większej jasności, a „postępowcy” autentyzmu. Zdaniem brytyjskich biskupów żadnej z tych grup nie wolno wykluczać. W ich głosach przejawia się bowiem pragnienie, by być chrześcijaninem zarazem wiernym, jak i autentycznym.

W przedsynodalnym raporcie stwierdza się ponadto, że choć liczba młodych katolików wciąż się zmniejsza, to jednak ci, którzy deklarują przynależność do Kościoła, są gotowi praktykować swą wiarę w o wiele większym stopniu, aniżeli starsze pokolenia.

kb/ rv, catholic herald

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao