Rośnie liczba prześladowanych chrześcijan na całym świecie, wynika z opublikowanego przez organizację Open Doors Światowego Indeksu Prześladowań.
Aktualnie ponad 245 milionów wyznawców Chrystusa cierpi z powodu prześladowań. Międzynarodowa organizacja Open Doors badała sytuację w 150 krajach. Coroczny Światowy Indeks Prześladowań wydawany jest już od piętnastu lat.
„Obecna sytuacja prześladowanych chrześcijan i innych mniejszości jest katastrofalna i niepokojąca" – powiedział Markus Rode, dyrektor Open Doors Germany. „Wolność wyznania jest masowo tłumiona. Jeśli miliony poszkodowanych ludzi nie mają szansy, aby sami zwrócić uwagę na swoją sytuację, to politycy i my jako chrześcijanie musimy zrobić o wiele więcej niż do tej pory. A prześladowani chrześcijanie proszą o naszą modlitwę, aby mogli być wzmocnieni w wierze".
Do pierwszej dziesiątki krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani należą Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen, Iran oraz Indie, które znalazły się tam po raz pierwszy w tegorocznym raporcie. Jako niechlubny przykład pogorszenia warunków życia dla chrześcijan międzynarodowa organizacja wymienia Chiny. Kraj ten „awansował” z 43 na 27 miejsce i jest „doskonałym przykładem coraz większego ograniczania wolności religijnej przez coraz bardziej represyjny reżim”. W ubiegłym roku więziono tam więcej chrześcijan niż w jakimkolwiek innym kraju.
Open Doors wymienia też problem forsowania religijno-nacjonalistycznej polityki w Indiach, Turcji, Birmie, Laosie, Butanie czy Nepalu. Tamtejsze rządy chcą w ten sposób „zwiększyć presję na chrześcijan i inne mniejszości religijne”. Według najnowszego raportu „w coraz większej liczbie krajów chrześcijanie doświadczają wykluczenia społecznego i ucisku ze strony państwa, ponieważ nie chcą podążać za daną ideologią czy religią, lecz za swoją wiarą. Molestowanie i inwigilacja coraz bardziej zmuszają ich do życia w podziemiu i poważnie ograniczają prawo do wolności religijnej”.
Open Doors wskazuje też na rosnące prześladowanie przez islamski ekstremizm, szczególnie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, np. w Libii czy Egipcie. W Nigerii za wiarę zamordowano 3 731 chrześcijan, więcej niż we wszystkich innych krajach razem wziętych. Według Open Doors doniesienia o tym, że terrorystyczna organizacja „Boko Haram” została pokonana, okazują się bezpodstawne. Jak czytamy w raporcie, również „sprawa Asii Bibi w Pakistanie jasno pokazała, jaką ogromną nienawiść do chrześcijan pałają społeczeństwa w dużej części religijnie indoktrynowane”.