Amerykańscy biskupi: trzeba ucywilizować politykę

Biskupi USA rozpoczynają kampanię „Ucywilizuj to: lepszy rodzaj polityki”, odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka do uprawiania polityki, która kieruje się zasadą dobra wspólnego i zaangażowania obywatelskiego, aby uniknąć coraz silniejszej polaryzacji i podziałów w życiu społecznym

Konferencja biskupów USA w poniedziałek zainaugurowała nową inicjatywę mającą na celu promowanie obywatelskości wśród politycznej polaryzacji, odwołując się do encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” z 2020 roku.

„Mam nadzieję, że ta inicjatywa pomoże nam wszystkim 'stać się bliźnimi wszystkich', do czego wzywa nas Ojciec Święty, i podjąć wyzwania spotkania, dialogu, poszukiwania prawdy i twórczego rozwiązywania problemów, aby wszyscy katolicy mogli współpracować dla wspólnego dobra” - powiedział w poniedziałek abp Paul Coakley z Oklahoma City, przewodniczący komisji ds. sprawiedliwości wewnętrznej i rozwoju społecznego Konferencji Episkopatu USA.

Nowa kampania biskupów „Ucywilizuj to: lepszy rodzaj polityki”, ma na celu promowanie katolickiej nauki społecznej w ramach działań ewangelizacyjnych, wyposażając katolików w umiejętność reagowania na bieżące debaty polityczne. Zawiera ona rachunek sumienia, krótkie refleksje, modlitwy oraz przewodnik dla katolików, jak być „budowniczymi mostów”. Materiały można znaleźć na stronie internetowej konferencji CivilizeIt.org.

Na stronie internetowej katolicy mogą złożyć zobowiązanie do „miłości”, „jasności” i „kreatywności”. Przyrzeczenie zawiera obietnice praktykowania miłosierdzia, dobrego kształtowania własnego sumienia i otwartości na dialog oraz współpracy z innymi nad „kreatywnym” rozwiązaniami dla społeczeństwa. Celem kampanii jest zebranie 5 tys. takich zobowiązań.

Inicjatywa opiera się na encyklice papieża Franciszka z 2020 roku „Fratelli tutti”. Paragraf 154 encykliki wzywa do „lepszego rodzaju polityki, takiej, która naprawdę służy dobru wspólnemu”.

„W Fratelli Tutti papież Franciszek proponuje inną drogę naprzód, opartą na wartościach ewangelicznych, sprawiedliwości i prawdzie” - powiedział abp Coakley. Jak zauważył, polaryzacja i podziały występują dziś nawet w Kościele. „Taki podział wśród wiernych naraża na szwank zdolność Kościoła do skutecznego świadczenia o życiu i godności osoby ludzkiej w rodzinie, parafii, miejscu pracy i sferze politycznej” - powiedział.

Encyklika Fratelli tutti wydana w październiku 2020 r. jest wezwaniem do jedności i braterstwa. „Pomijając różne sposoby, w jakie różne kraje odpowiedziały na kryzys, ich niezdolność do współpracy stała się całkiem oczywista” – napisał papież Franciszek we wstępie do encykliki. „Przy całej naszej hiperłączności jesteśmy świadkami fragmentacji, która utrudniła rozwiązywanie problemów, które dotyczą nas wszystkich”.

Encyklika porusza także problemy globalne, w tym pandemię, „kulturę wyrzucania”, która obejmuje aborcję i eutanazję, zaniedbanie osób starszych, dyskryminację kobiet i niewolnictwo. Papież krytykuje w niej obecny dyskurs polityczny, zachęcając w zamian do autentycznego dialogu.

Katolicka nauka społeczna nie określa szczegółowych rozwiązań gospodarczych czy społecznych, wskazuje jednak na istotne zasady, którymi powinno się kierować życie społeczne i polityka. Katolicy świeccy nie mogą unikać zaangażowania społecznego w obawie przed „brudem” polityki. Wręcz przeciwnie – zobowiązani są do realizacji zasad nauczania społecznego Kościoła zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopaństwowej. Pomocą w zrozumieniu tego nauczania może być Kompendium nauki społecznej Kościoła wydane w 2006 r., dostępne w wielu językach, również – w języku polskim.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama