Pogrzeb abp. Desmonda Tutu, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, odbędzie się w Światowy Dzień Pokoju w Kapsztadzie.
„Był człowiekiem mężnym, wierzącym w siłę przebaczenia i dialog” – tak zmarłego ostatnio anglikańskiego abp. Desmonda Tutu wspominają członkowie Wspólnoty św. Idziego, z którą przez dziesięciolecia współpracował na rzecz budowania sprawiedliwości na całym świecie. Pogrzeb tego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i symbolu walki z apartheidem odbędzie się w Światowy Dzień Pokoju w Kapsztadzie, gdzie zmarł w wieku 90 lat.
Abp Desmond Tutu był jedną z najważniejszych postaci ostatniego stulecia. Papież Franciszek podkreślił, że służył Ewangelii poprzez promowanie równości rasowej i pojednania. „Zawsze był na pierwszej linii walki z rasizmem, niesprawiedliwościami i wykluczeniem. Siłę do tego czerpał z Ewangelii” - mówi Radiu Watykańskiemu Leone Gianturco z rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, który współpracował z abp. Tutu.
„Niezapomniana jest jego siła moralna i ogromna wiara. Pamiętam, kiedy przyjechał do Rzymu zainaugurować «Namiot Abrahama», czyli dom dla uchodźców, zrozumieliśmy wtedy, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią. Był prawdziwie Bożym człowiekiem – mówi papieskiej rozgłośni Gianturco. – On wcielał Ewangelię w swoje życie działając przeciw wszelkim niesprawiedliwościom. Walcząc z apartheidem, ale i późniejszymi zbrodniami wierzył, że jego lud jest w stanie się podnieść, zmartwychwstać, mieć godniejsze życie. Wierzył w pokój i pojednanie. Pamiętam jego zaangażowanie po ludobójstwie w Rwandzie. Powtarzał, że bez przebaczenia nie ma przyszłości. Człowiek Boga, człowiek modlitwy, z której czerpał siłę, by stawiać czoło wielu dramatycznym sytuacjom.“