Władze Kolumbii zalegalizowały wspomagane samobójstwo. Biskupi reagują

Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne prawne zapisy o nakładaniu kar za pomoc w samobójstwie. Konferencja Biskupów Kolumbii ​​jest tym faktem zaniepokojona i wezwała władze do podjęcia decyzji mających na celu ochronę życia, „a nie jego zniszczenie”.

Kolumbijskie przepisy mówiły, że „nakłanianie lub pomoc w popełnieniu samobójstwa, która ma na celu zakończenie cierpienia, wynikającego z poważnej i nieuleczalnej choroby”, skutkuje karą pozbawienia wolności od 16 do 36 miesięcy. Ten zapis TK uznał za niekonstytucyjny i 11 maja br. zalegalizował wspomagane samobójstwo. Dwie trzecie sędziów poparła ten projekt.

Władze Kościoła stanowczo na „nie”

W oświadczeniu z 12 maja Konferencja Episkopatu Kolumbii wskazała, że ​​podążając za nauczaniem Kościoła i „by w pełni służyć człowiekowi (...), z głębokim bólem przyjmuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na korzyść samobójstwa wspomaganego medycznie”.

Biskupi wezwali władze kraju do „zgodności z nienaruszalną wartością życia ludzkiego, zapisaną w Konstytucji Kolumbii”, aby „podejmowane decyzje miały na celu jego ochronę, obronę i opiekę, a nie jego zniszczenie”.

„Jako społeczeństwo jesteśmy wezwani do przyjmowania życia i zachowania go z wdzięcznością; do wybrania, w każdych okolicznościach, niezbędne narzędzia naukowe i wsparcie duchowe, aby otoczyć je znaczeniem i dowartościować” – wskazali.

Zaznaczyli, że „żaden pracownik służby zdrowia nie może być zmuszony do współudziału w śmierci innych, gdy sumienie mu przeszkadza. Zawsze musi być zagwarantowane podstawowe prawo do osobistego sprzeciwu sumienia, jak również ochrona zasad misji i wizji instytucji zgodnie z ich charakterem, który utożsamia je z życiem”.

„Rozumiemy, że w oparciu o zasadę godności ludzkiej nie istnieje «podstawowe prawo do godnej śmierci», lecz prawo do życia. Pasterze Kościoła potwierdzają zatem nasze zobowiązanie do głoszenia Ewangelii św. życie i nadzieja” – dodali.

Biskupi wyrazili solidarność z cierpiącymi

Władze Kościoła podkreślają że „ważne jest, aby miłość Chrystusa przełożyć na konkretne gesty modlitwy, miłości, służby i towarzyszenia w obliczu bólu, jak Dobry Samarytanin w Ewangelii, który uleczył rany swojego brata".

Jednocześnie biskupi wezwali cierpiących, by „odrzucili pokusę, wywołaną przez zmiany legislacyjne, używania lekarstw w celu spowodowania śmierci”.

Prawo do życia w Kolumbii

Nienaruszalność prawa do życia zapisana jest teoretycznie w Konstytucji Kolumbii. Jednak w 1997 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że śmiertelnie chorym pacjentom przysługuje „prawo do godnej śmierci".  W kolejnych latach kolumbijski Trybunał Konstytucyjny posuwał się w swoich orzeczeniach jeszcze dalej. W 2014 r. zezwolił na eutanazję dzieci, a w październiku 2021 r. zniósł wymóg nieuleczalności choroby jako warunku eutanazji.

Źródło: Catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama