Para prezydencka: od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie

Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie i całą polską wspólnotę; pamiętamy o wsparciu w trudnych czasach stanu wojennego, a także o działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO – podkreśliła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Kongres Polonii Kanadyjskiej (KPK), największa polonijna organizacja w Kanadzie, obchodzi swoje 90-lecie. Z tej okazji para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – opublikowała w niedzielę na Twitterze nagranie.

„W imieniu Polaków w kraju pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na jubileuszu Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Serdecznie witamy Polaków oraz Kanadyjczyków o polskich korzeniach, tworzących blisko milionową społeczność polską w Kanadzie” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pierwsza dama podkreśliła, że od 90 lat kongres integruje tę społeczność i wspiera całą polską wspólnotę. „Pamiętamy, że w trudnych czasach stanu wojennego Polonia kanadyjska wspierała rodaków, organizując za oceanem bezpieczną przystań dla wielotysięcznej fali emigrantów z Polski. Z wdzięcznością zachowujemy to w pamięci” – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

„Pamiętamy też poparcie Polonii kanadyjskiej dla członkostwa Polski w NATO, gdy nasz kraj starał się o przyjęcie do Sojuszu. Było to skuteczne działanie, a zarazem piękne świadectwo więzi łączącej naszą wspólnotę narodową. Bardzo dziękuje Kongresowi za jej pielęgnowanie, a jednocześnie za utrzymywanie dobrych relacji z władzami federalnymi i prowincjonalnymi Kanady” – powiedział prezydent.

Kornhauser-Duda zauważyła, że 90 lat istnienia organizacji wypełniają „niezliczone inicjatywy patriotyczne, charytatywne i edukacyjne”. „Dziękujemy za to, że poprzez rozwój harcerstwa, oświaty i prasy polonijnej, pielęgnowanie polskiej mowy i rodzimych tradycji, budują państwo szacunek i przywiązanie do wspólnego dziedzictwa” – podkreśliła.

Prezydent zauważył, że „pięknym wyrazem tego przywiązania jest miesiąc dziedzictwa polskiego w Ontario i parada konstytucji 3 maja”. Para prezydencka pozdrowiła organizatorów i uczestników tego wydarzenia. „Gratulując wspaniałego jubileuszu, życzymy państw wielu kolejnych sukcesów w pracy dla Polonii kanadyjskiej oraz w działalności zawodowej, a także pomyślności w życiu osobistym” – powiedziała Korhnauser-Duda.

Prezydent podkreślił, że „dokonania Polaków w Kanadzie dają powód do dumy i radości”. „Niech te uczucia wypełnią państwa świętowanie, a działalność Kongresu niech nadal służy umacnianiu naszej wspólnoty narodowej oraz rozwojowi polsko-kanadyjskiego partnerstwa” – powiedział Andrzej Duda.

Kongres Polonii Kanadyjskiej to obecna nazwa organizacji zarejestrowanej w lutym 1933 roku jako Federation of Polish Societies of Canada (Federacja Polskich Stowarzyszeń w Kanadzie). W ramach KPK działają okręgi, których jest obecnie czternaście. W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie, a ponad połowa z nich mieszka w prowincji Ontario.

W tym roku KPK świętuje swoje 90-lecie; z tej okazji w niedzielę zaplanowane było wciągnięcie polskiej flagi na maszt przed ratuszem w Toronto oraz - organizowana przez KPK - parada ulicami śródmieścia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama