Już w czwartek, 30 marca na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się XXIII Targi Wydawców Katolickich. Przewodnimi tematami tegorocznej edycji jest kult Matki Bożej i obchody Roku Św. Brata Alberta.
XXIII Targi Wydawców Katolickich potrwają od 30 marca do 2 kwietnia. W ciągu tych czterech dni polscy i zagraniczni wydawcy zgromadzeni w Arkadach Kubickiego zaprezentują czytelnikom ponad 10 tysięcy najciekawszych tytułów ostatnich lat. W tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń środowiska wydawców religijnych, zapowiedziało udział ponad 160 wydawnictw.
Uroczyste otwarcie targów odbędzie się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w czwartek 30 marca. W gali wezmą udział: marszałek senatu Stanisław Karczewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz sekretarz KEP bp Artur Miziński. Specjalne przesłanie do wydawców katolickich skieruje emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.
Podczas inauguracji czterodniowego wydarzenia ogłoszeni zostaną również laureaci tegorocznych Nagród Feniks. Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia w bazylice katedralnej św. Floriana i Michała Archanioła na warszawskiej Pradze. O statuetki wręczane w 16 kategoriach powalczy ponad 360 tytułów.
Tegoroczna edycja Targów przypadająca w roku wielkich jubileuszy objawień maryjnych w Fatimie, Gietrzwałdzie i Aparecida, a także w 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, będzie stanowić ważne forum wymiany myśli i doświadczeń dla przedstawicieli środowiska wydawców publikacji religijnych i przeglądu najciekawszych tendencji wpływających na wygląd i kondycję tej części sektora wydawniczego w Polsce.
Z okazji obchodzonego w Kościele w Polsce Roku św. Brata Alberta, wydawcy poprzez swoje publikacje przypomną wkład Adama Chmielowskiego w kulturę, duchowość i służbę potrzebującym. Dla czytelników będzie to doskonała okazja do spotkania i rozmowy z ulubionymi autorami i uzyskania pamiątkowego wpisu w książce.
- Jestem przekonany, że przed nami niezwykły czas wśród mądrych książek, dobrych wartości, dobrych mediów – zachęca do udziału w targach ks. Roman Szpakowski sdb, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest głównym organizatorem wydarzenia.
W pierwszym dniu targów w Arkadach Kubickiego odwiedzający będą mieli możliwość rozmowy z byłym prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenonem Grocholewskim. Pretekstem do dyskusji o roli autorytetów w dzisiejszym świecie, jest najnowsza książka kardynała, zatytułowana "Błogosławiona Sancja Szymkowiak. Postanowiła zostać świętą". Rozmowę poprowadzi Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Na czwartek zaplanowano także spotkania z Małgorzatą i Wojciechem Nowickimi, Lidią Miś oraz ks. prof. Henrykiem Witczykiem. O libańskim mnichu, świętym Charbelu, jako przyjacielu Boga i ludzi opowie arabista, dr Bartłomiej Grysa.
Z kolei w piątek z czytelnikami spotka się m.in. wybitny biblista UKSW, ks. prof. Waldemar Chrostowski i kustosz Muzeum Więzienia Pawiak Paweł Bezak. Tego dnia zaprezentowana zostanie książka rektora Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. dr. Jerzego Tofiluka "Ikony rosyjskie. Tematy. Arcydzieła". Prawosławny teolog wygłosi wykład na temat ikonografii Chrystusa. Podczas debaty organizowanej przez wydawnictwo Charaktery, Halina Bortnowska, ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI, ks. Wacław Oszajca będą dyskutować nad znaczeniem sprawiedliwości, miłosierdzia i przebaczenia w religii chrześcijańskiej.
W sobotę na pytania związane ze znaczeniem objawień maryjnych odpowie pisarz, tłumacz i badacz w zakresie antropologii mariologicznej, dr Wincenty Łaszewski. Odwiedzający Arkady Kubickiego będą mogli spotkać się również z autorami książki "Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku", Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem. Na swoich czytelników czekać będą również bp Michał Janocha, ks. Adam Boniecki, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Marek Dziewiecki i o. Tomasz Nowak OP.
Z kolei w niedzielę gośćmi targów będą m.in. Katarzyna Jabłońska, Teresa Opoka, Katarzyna Olubińska, ks. Grzegorz Kramer i Dorota Łosiewicz.
Podczas czterech dni targów organizatorzy zadbali o bogaty program wydarzeń towarzyszących, skierowany zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych czytelników. Podobnie, jak w latach ubiegłych, odwiedzający targi mogą wziąć udział w specjalnych projekcjach najnowszych filmów religijnych Telewizji Polskiej i innych wydawców filmowych.
W namiocie przed Arkadami zorganizowana będzie tzw. "Akademia rodzinnego czytania". Najpiękniejsze bajki czytać będą: Dominika Figurska, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalczyk, Cezary Żak z żoną, Przemysław Babiarz, Brygida Grysiak, Tomasz Wolny z żoną, Piotr Ligęza, bracia Mroczkowie. W niedzielę, w ramach Narodowego czytania, uczestnicy spotkania przeniosą się do świata "Wesela" Wyspiańskiego.
W trakcie Targów odbędą się także panele dyskusyjne. Między innymi: "Debata o plusach i minusach mediów społecznościowych". Instytut Książki natomiast zaprasza na spotkanie "Wyzwania wiary", którego gośćmi będą poeci Szymon Babuchowski, Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Wencel. Twórcy, którzy w swojej poezji sięgają do chrześcijańskich korzeni kultury, poprzez wiersze dają świadectwo wiary, przestrzeń utworów wypełniają problematyką metafizyczną.
XXIII Targi Wydawców Katolickich poprzedzi konferencja prasowa, która odbędzie się na Zamku Królewskim we wtorek, 28 marca o godz. 12.00. spotkaniu z mediami towarzyszyć będzie ogłoszenie laureatów nagrody Mały Feniks 2017, dla osób promujących w mediach książkę katolicką i wartości chrześcijańskie.
Szczegółowe informacje na temat XXIII Targów Wydawców Katolickich dostępne są pod adresem www.swk.pl.
mip / Warszawa