Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Kreatywne zabawy. Rodzice i dzieci

Basenik dla ptaków


Wiele ludzi pamięta o tym, aby dokarmiać ptaki, lecz zapomina o tym, że potrzebują one również świeżej wody do picia i kąpieli. Możesz własnoręcznie wykonać taki basenik dla ptaków, umieścić go na niewysokim murku lub stoliku i obserwować, jak ptaki zlatują się do niego i wesoło pluskają. Małe kamyczki do ozdobienia baseniku możesz pozbierać podczas spaceru, na przykład na plaży, lub kupić je w sklepie ogrodniczym.


Jak wykonać basenik dla ptaków?

1. Za pomocą pędzelka pomaluj spodek ceramiczny z zewnątrz i pozostaw do wyschnięcia. Następnie odwróć spodek, pomaluj jego wewnętrzną ściankę i znów pozostaw do wyschnięcia.

2. Na dnie spodka ułóż kamyczki w ładny wzorek. Wykorzystaj do tego niezbyt duże kamyczki o podobnej wielkości.

3. Gdy już dopracujesz wzorek z kamyków, weź jeden z nich i za pomocą drewnianego patyczka nałóż na jego spód odrobinę gotowej zaprawy murarskiej. Przyłóż kamyk z powrotem do miejsca, z którego go wziąłeś na spodku, i dociśnij, aby się przykleił.

4. Przyklejaj w ten sposób po jednym kamyku do dna spodka z pomocą patyczka i zaprawy. Na koniec upewnij się, że przykleiłeś je wszystkie. Pozostaw spodek do wyschnięcia na całą noc.

5. Teraz najtrudniejsza część zadania. Za pomocą małej packi rozprowadź zaprawę na dnie spodka, w przestrzeniach między przyklejonymi wcześniej kamykami. Drewnianym patyczkiem rozprowadź ostrożnie zaprawę między kamykami, jednak do takiego poziomu, aby ich wierzchy pozostały widoczne.

6. Weź zwilżoną wodą gąbkę i wygładź zaprawę, ścierając ją przy tym z wierzchów kamyków. Co chwilę płucz gąbkę w wodzie. Gdy zaprawa nieco przeschnie, powtórz te czynności, aby zupełnie usunąć zaprawę z wierzchu kamyków. Pozostaw do zupełnego wyschnięcia, a następnie za pomocą zwykłej szmatki wypoleruj wystające kamyki i zetrzyj pozostały pył.


Obserwuj ptaki kąpiące się w baseniku!Jest to fragment książki:

Spotkania z naturą

Wydawnictwo Jedność
ISBN: 978-83-7971-030-0

Przyroda to prawdziwa skarbnica wiedzy i kopalnia pomysłów na twórczą i kreatywną zabawę. Spotkania z naturą rozwijają w dzieciach miłość do przyrody, pokazując im, jak za pomocą jej darów tworzyć zabawki, przedmioty codziennego użytku i rozmaite gry. Gałązki, patyczki, liście, muszelki, szyszki… wystarczy odrobina wyobraźni i powstaną z nich rzeczy niezwykłe!

Każdy mały miłośnik natury znajdzie w tej książce wiele propozycji, jak siać rośliny i pielęgnować je w trakcie wzrostu, jak opiekować się zwierzętami i jak dbać o nasz piękny zielony świat.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dzieci przyroda ptaki kreatywność pomysłowość kreatywna zabawa basenik dla ptaków
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W