Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Nuria Amat

KRAINA DUSZY

ISBN: 978-83-7505-635-8
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Wstęp
Trochę historii
Niektóre symbole i tradycje zakazane przez reżim frankistowski
Kataloński Kościół w okresie dyktatury
Katalonia w demokratycznej Hiszpanii
Rozdział 1


Kataloński Kościół w okresie dyktatury

W czasie wojny domowej hiszpański Kościół opowiedział się po stronie Franco, a po jej zakończeniu związał się bardzo mocno z reżimem, co przyczyniło się do istotnego wzmocnienia jego pozycji w Hiszpanii, ale również w pewien sposób go ograniczyło (bez względu na osobiste przekonania księża musieli popierać frankistowską politykę — skrajnie konserwatywną, centralistyczną, monarchistyczną...).

Opowiedzenie się hierarchii kościelnej po stronie dyktatury i jej polityki wobec mniejszości narodowych spowodowało, że w Kraju Basków oraz w Katalonii powstały lokalne „frakcje” Kościoła, popierające ruchy autonomiczne, a nawet separatystyczne, i przyjmujące przy tym znacznie bardziej postępowe pozycje w różnych kwestiach (np. aktywne uczestnictwo w zmianach posoborowych, w przeciwieństwie do większości hiszpańskich hierarchów). Wspomniany opat Montserrat starał się utrzymywać dobre stosunki z Franco, co pozwoliło mu na całkiem oficjalne zorganizowanie uroczystości intronizacji Matki Boskiej z Montserrat, jednak ostatecznie jego krytyczna postawa wobec reżimu oraz popieranie różnych katalońskich ruchów społecznych i kulturalnych (za którymi często kryły się organizacje polityczne) sprawiły, że w 1965 roku został wydalony z Hiszpanii. Bezpośrednim tego powodem był wywiad, jakiego udzielił francuskiemu dziennikowi „Le Monde”, krytykując w nim otwarcie frankistowskie rządy.

Istnienie tego podziału w hiszpańskim Kościele wyczuwa się wyraźnie w powieści Nurii Amat: bohaterowie niechętnie odnoszą się do księdza w sanatorium, reprezentującego konserwatywny, reakcyjny Kościół profrankistowski, ośmieszane są też „prawomyślne” ciotki-dewotki, natomiast sympatią darzeni są postępowi księża, zaangażowani w katalońską działalność społeczno-kulturalną (mossen Rovira, fray Robert, zakonnicy z Montserrat i Poblet).

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: powieść Hiszpania wojna domowa dyktatura Katalonia Franco państwo katalońskie reżim frankistowski Matka Boża z Montserrat Klasztor Najświętszej Marii Panny w Poblet

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W