Fragmenty książki "Jak pokonać lęk? Poradnik"
Louis Masquin Jak pokonać lęk? |
To jedyny stan niepokoju, który można zdefiniować, określając jego przyczynę. Temat ten jest szeroko omawiany ostatnimi czasy. Wymienia się wiele różnorodnych przyczyn mających później długofalowe skutki w życiu codziennym: różnego rodzaju gwałty, napady, zamachy terrorystyczne, porwania, kidnaping, katastrofy naturalne, kataklizmy...
Jeśli chodzi o cechy charakteryzujące ten stan, to ofiara:
— pozostaje oszołomiona i przerażona wspomnieniem wydarzenia, myśli o nim bez przerwy,
— stara się uwolnić od myśli o urazie i usiłuje unikać wszystkiego, co może mieć z nim związek,
— pogrąża się w niepokoju depresyjnym, który ma konsekwencje w różnych sferach życia (praca, zainteresowania).
Wydarzeniu, w którym dana osoba przeżyła sytuację niosącą ryzyko śmierci czy poważnego zranienia zagrażającego jej albo innym — bądź była świadkiem takiej sytuacji — towarzyszyły intensywny strach i poczucie bezsilności oraz koszmary. Trudno o czymś takim zapomnieć. Dlatego nie dziwi syndrom traumatycznego powtarzania przejawiający się w nieustannym przeżywaniu od nowa owego wydarzenia. W ciągu dnia natrętne wspomnienia powracają, przynosząc uczucie smutku. Ma się wrażenie, że nagle wydarzenie traumatyczne może się powtórzyć — wrażenie powtórnego przeżywania sytuacji (flash-back): wystarczy niewielka „iskra” przypominająca to, co zaszło. Pamięć osoby z traumą daje o owej traumie znać również w czasie snu — powracającym koszmarom towarzyszy to samo uczucie smutku co za dnia.
Inne objawy świadczą o niemożności zapomnienia urazu przez osobę pozostającą w nieustannej czujności: ma problemy z zasypianiem lub przerywany sen, łatwo się irytuje albo wybucha gniewem, trudno jej się na czymkolwiek skoncentrować, pojawiają się nadwrażliwość i „podskakiwanie” z byle powodu.
opr. aw/aw