Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. prof. Andrzej Zwoliński

ROZMOWA Z RABINEM

Nie ma chyba lepszego sposobu dla poznania obcej kultury niż rozmowa o niej z kimś, kto ją reprezentuje. Wobec ogromnej ilości uproszczeń i niedopowiedzeń, funkcjonujących w społeczeństwie polskim na temat judaizmu, najlepszym pierwszym krokiem w przełamaniu barier zwykłej niewiedzy jest spotkanie z rabinem. Taką drogę sugeruje czytelnikom Wydawnictwo WAM, przekazując do ich rąk książkę - rozmowę z Naczelnym Rabinem z Osnabruck (Niemcy), Marcem Sternem (ur. 1956, dyplom rabinacki w 1994 roku). Autor jest ortodoksyjnym rabinem żydowskim, spokrewnionym przez babkę ze słynnym rodem rabinickim Meiselsów, którego początki sięgają Rabbiego Mojżesza Isserlesa Auerbacha (1525-1572) z Krakowa, którego imieniem nazwano synagogę i sąsiadujący z nią cmentarz przy ulicy Szerokiej na Kazimierzu w Krakowie. Sam przywołuje te związki ze wzruszeniem odnotowując fakt pojawienia się polskiego przekładu swej książki.

Jako rabin gminy żydowskiej w Niemczech wielokrotnie był proszony o posługę przewodnika dla grup młodzieżowych i studenckich, który oprowadziłby je po synagodze i zaznajomił z kulturą judaizmu. Z pytań wówczas stawianych powstała książka o judaizmie w formie pytań i odpowiedzi, a więc łatwa w odbiorze (także ze względu na zwięzłość i kulturę odpowiedzi Autora). Pytania dotyczą wszystkiego, co ma związek z judaizmem: wiary, etapów życia rodzinnego, kalendarza świąt i zwyczajów, codziennego życia, roli kobiet, synagogi i modlitwy w niej, a także historii religii, "Szoa", czy państwa Izrael. Rabin cierpliwie odpowiada na pytania o sposób porannego mycia rąk, przebieg rozwodu, czym jest "Cherwa Kadisza" (Święte Bractwo). Tłumaczy dlaczego w tradycji judaizmu nie można poddawać ciał zmarłych kremacji, dlaczego nie wolno w szabat prowadzić samochód ani nim podróżować, ani dlaczego nie wolno jeść owoców morza. Podejmuje też zagadnienia bardziej istotne, jak teologię judaizmu, czy rozumienie "Tory" jako przesłania od Boga.

Całość publikacji zawiera słowniczek podstawowych dla religijnej kultury judaizmu terminów hebrajskich wraz z odpowiednimi odnośnikami do książki, co ułatwia korzystanie z niej jak z podręcznego słownika.

Książka jest godna polecenia, aby zrozumieć wiele terminów i pojęć obecnych zarówno w judaizmie, jak i w kulturze polskiej, gdyż wielowiekowe ich sąsiedztwo i przenikanie się wzajemne uczyniły je bliskimi. Ponadto poznanie to ułatwia zrozumienie wielu elementów kultury chrześcijańskiej. Przystępna forma książki i atrakcyjność treści pozwala na polecenie jej katechetom, nauczycielom i wszystkim, którzy interesują się spotkaniem z kulturami różnych religii i narodów.Marc Stern

CO TO JEST JUDAIZM?

ISBN: 83-7318-113-X
Copyright © Wydawnictwo WAM 2003
opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Judaizm synagoga rabin słownik Naczelny Rabin z Osnabruck Szoa teologia judaizmu terminy hebrajskie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W