Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. prof. Edward Staniek

SKARBNICA MODLITW

Ks. Mieczysław Bednarz SJ, Skarbnica modlitw, Wydawnictwo WAM 2001Wielkość człowieka poznaje się dopiero po jego śmierci. Zasługi ks. Mieczysława Bednarza dla pogłębienia duchowości w sercach Polaków są tajemnicą znaną tylko Bogu. Wiadomość o jego śmierci wypełnia smutkiem wielu. Z tym większą radością należy powitać dzieło, które ukazuje się po jego przejściu do Pana.

Święty Augustyn uważał, że opanowanie warsztatu kaznodziejskiego dokonuje się w bliskim kontakcie z dużej klasy mówcami i cennymi tekstami kaznodziejskimi. Ta sama zasada dotyczy opanowania umiejętności modlitwy. Ks. Mieczysław Bednarz mając to na uwadze zgromadził klejnoty modlitw, jakie powstały na przestrzeni dwudziestu wieków. Jest to swoistego rodzaju pomnik osiągnięć ducha ujętych w modlitewne teksty, jakimi może poszczycić się historia Kościoła. W podsumowaniu dwudziestu wieków dziejów Ewangelii na ziemi, Skarbnica modlitw będzie zajmowała poczesne miejsce.

Kto weźmie do ręki tę niepowtarzalną antologię modlitwy natychmiast zrozumie, iż nie wymaga ona ani grama reklamy. Powinna być w rękach każdego wierzącego, który chce doskonalić swoją modlitwę. Tym bardziej może służyć w prowadzeniu modlitw publicznych zarówno adoracji, jak i modlitewnych rozważań: w świątyni, w plenerze, w kameralnym gronie, w rodzinie. Zebrane modlitwy zarówno głębią, jak i formą trafiają do każdego człowieka, o ile tylko jest głodny wartości religijnych.

Szczególnie należy podkreślić krótkość modlitewnych tekstów. Z tego punktu widzenia przypominają one starotestamentalne psalmy. Psałterz jest antologią modlitw głęboko wierzących Żydów. Prawdopodobnie powstał na tej samej drodze, jak Skarbnica modlitw ks. M. Bednarza. Przed wiekami, nie znany z imienia redaktor, zebrał teksty modlitw wielu potomków Abrahama. Tak powstała Księga Psalmów. Podobieństw Skarbnicy do Psałterza jest znacznie więcej. Różni je obok natchnienia niezwykłe zróżnicowanie środowisk, w jakich zgromadzone przez ks. M. Bednarza teksty powstały. Psałterz jest dziełem środowiska żydowskiego. Skarbnica zbiera najpiękniejsze kwiaty modlitw ze wszystkich stron świata. Mamy więc przepiękną łąkę kwiatów o niepowtarzalnych barwach różnych kultur, wieków, środowisk.

Autorowi - podziękowanie i życzenie dodatkowej nagrody w niebie za Skarbnicę modlitw jaką nam zostawił na ziemi.

Wydawcy - gratulacje.

Wszystkim korzystającym - ubogacenia ducha.

Ks. prof. Edward Staniek, Rektor Krakowskiego Seminarium Duchownego


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja modlitwa Ojcowie Kościoła religijność pobożność duszpasterz potrzeba Boga modlitewnik Mieczysław Bednarz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W