Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Sergiusz Bułgakow

Dziennik duchowy

Dziennik duchowy Bułgakowa to swoisty dialog duszy z Bogiem, niezwykle intymny pamiętnik szczególnych religijnych uniesień i codziennej, nieustającej bliskości ze Stwórcą, wyrażonej słowami płynącymi z serca, niemal modlitewnymi, a jednak pełnymi głębokiej filozoficznej refleksji.fragment książki * :

12 / 25 VIII 1924

Panie, naucz nas modlić się tak, jak Jezus nauczał modlitwy swoich uczniów! Boża Mądrość wypowiedziała modlitwę Pańską. Obciążony zostałem ponad siły: jestem proszony o to, abym ułożył modlitwę za umęczoną ojczyznę naszą. A ja nie mogę na to wołanie nie odpowiedzieć. Lecz cóż powiem? Panie, Ty widzisz niemoc moją i spoglądasz na grzechy moje. Wiesz, że nie jestem godzien, aby spojrzeć na niebo i nazywać się Twoim synem. Lecz jeśli Tobie tak trzeba, to weź mnie i weź mą rękę, i niech nakreśli nie to, co wypowie mój żałosny umysł, lecz to, co Ty w niej umieścisz. W te dni, święte dni poświęcone Bogarodzicy, Matka Boża sama ratowała ziemię ruską. Niech i teraz ratuje i dopomoże mi w dziele zbawienia ojczyzny poprzez modlitwę synów ziemi ruskiej. Matko Boża, Tobie powierzam swą grzeszną dłoń. Błogosław i pomóż napisać to, co sobie życzysz!

(...)

17 / 30 VIII 1924

Nie rozmyślaj. Nie myśl, człowiecze, o swoich sprawach, jak one się ułożą, jak się poukładają twoje stosunki z ludźmi i w jaki sposób rozwiążą się trudności. Nie troszcz się o jutro. Nie znasz ani czasu trwania twego życia, ani wszystkich warunków, które zmieniają się wraz z tobą. To zaniepokojenie i trwoga, co cię nachodzą, podobne są do bogacza, który chciał siebie zabezpieczyć na przyszłość, kiedy Bóg zabrał jego duszę… Trzeba wiedzieć i na pewno wiedzieć, jak należy dziś postąpić: Pan daje nam dzień dzisiejszy, zawsze pełen nowych, nieznanych i tajemniczych możliwości. Każdy dzień jest nową Bożą tajemnicą, tajemnicą naszego życia. Bóg nie dawałby dni, gdyby one nie były otwarciem się na tajemnicę. Powinniśmy poszukiwać dla siebie miejsca wśród tych możliwości. Winniśmy chodzić przed Nim, sprawdzając swój kolejny krok. Bądźże bezpieczny, jak dzieci, dzięki bezpieczeństwu, jakie daje święta Ewangelia. Grzeszna jest twoja wielka troskliwość, grzeszne twoje pragnienie obmyślania i urządzania swojego życia, aby uczynić je bezpiecznym na wszelką okoliczność. Porzuć to! Nad tobą czuwa anioł, który chroni dusze i ciała, wszyscy święci i Matka Boża. Ty zaś czuwaj i zachowuj swoje serce. Oddaj je Bogu, wypełnij olejem miłości i radości.


Sergiusz Bułgakow (1871–1944) był człowiekiem niezwykle wszechstronnym. Pozostawił po sobie olbrzymi dorobek, około 20 tysięcy drukowanych stron, i jest uważany za jednego z najznamienitszych teologów rosyjskich XX wieku.

Jego Dziennik duchowy to swoisty dialog duszy z Bogiem, niezwykle intymny pamiętnik szczególnych religijnych uniesień i codziennej, nieustającej bliskości ze Stwórcą. Słowa Dziennika są niemal modlitewne, a jednak pełne głębokiej filozoficznej refleksji. Piękno sformułowań przywołuje nastrój medytacji przed rozświetlonym świecami ikonostasem. Pojawiają się charakterystyczne dla teologa tematy: śmierć, rozpacz nad grzechem, Anioł Stróż jako najwierniejszy przyjaciel człowieka, Mądrość Boża, ekumenizm. Książka może być inspiracją dla każdego, kto poszukuje prawdziwej wartości życia i pragnie wejść w bliższą relację z Bogiem.


* Od redakcji: Dziennik jest pisany przez wyznawcę prawosławia. Stąd warto mieć to na uwadze przy czytaniu, że przybliża nam poglądy wyznawcy prawosławia.


opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość modlitwa dusza Kościół Maryja ekumenizm człowiek Bóg prawosławie Stwórca dziennik dziennik duchowy

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W