Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Kajetan Rajski


REFLEKSJA NA XXIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ – C


Wj 17,8-13
2 Tm 3,14-4,2
Łk 18,1-8

Wszelkie Pismo od Boga jest natchnione.
2 Tm 3,16


Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, rozpoczynam z Twoją pomocą rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XXIX Niedzielę Zwykłą.

W dzisiejszym drugim czytaniu św. Paweł poruszył kwestię biblijnego natchnienia. Zwrócił nam uwagę na fakt, że Słowo Boże jest bardzo ważną kwestią w naszym życiu.

Gdyby przeprowadzić badanie, ile osób regularnie czyta Pismo Święte, to zapewne wynik byłby bardzo satysfakcjonujący. Ankietowicze jednak uznaliby również coroczne czytanie Pisma Świętego w Wigilię Bożego Narodzenia jako „regularne czytanie”. A tak nie jest!

Przez wieki Biblia była dla ludzi niedostępna. Kościół dbał o to, by nie zaczęły się szerzyć herezje, wynikające z niewłaściwego rozumienia Biblii. We współczesnych latach ukazały się setki komentarzy, które wyjaśniają treść biblijną. Jest to o tyle ważne, że treści zawarte w Piśmie Świętym powstawały najpóźniej około dwóch tysięcy lat temu. Sposób myślenia ówczesnych ludzi bardzo różni się od naszego, dlatego też nie jest złym pomysłem, by ludzie, którzy naukowo zajmują się Pismem Świętym, komentowali je i wyjaśniali trudniejsze fragmenty.

Warto rozpocząć regularne czytanie Pisma Świętego. Przede wszystkim na początku należy przeczytać Nowy Testament, a przynajmniej Ewangelie i kilka listów. Nie należy się absolutnie spieszyć. Lepiej przeczytać jedną księgę lub list, czyniąc to dokładnie i ze zrozumieniem, niż całą Biblię, nie rozumiejąc większości rzeczy.

Trzeba też zauważyć, że Pismo Święte jest niepojętą tajemnicą. Nie zrozumiemy go nigdy całkowicie, w stu procentach. Nie świadczy to jednak o tym, że nie mamy go poznawać.

Panie Jezu, przemyślę w tym tygodniu:

1. Czy mam swoje własne Pismo Święte, lub przynajmniej Nowy Testament?

2. Czy staram się regularnie je czytać?

3. Czy zachęcam swoje otoczenie – krewnych, przyjaciół, znajomych – do czytania Słowa Bożego?


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Biblia Bóg Pismo Święte Ewangelia Nowy Testament refleksja zachęta
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W