Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Ks. Ireneusz Rogulski

Rozważania różańcowe dla RodzinTajemnica I

Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Egoizm, pycha to przyczyna wszelkich sporów i kłótni. Zdarzają się one w każdej rodzinie i tak naprawdę trudno jest ich uniknąć. Trudno bowiem o własnych siłach zwalczyć pragnienie, aby wszystko było po mojej myśli. Potrzeba nam Kogoś, kto zwalczy w nas grzeszną wyniosłość. Tym Kimś jest Jezus Chrystus. On zmartwychwstając pokonał nie tylko śmierć fizyczną, ale i grzech, który — jak pisze św. Paweł - jest ościeniem śmierci.

Prosimy Cię Panie Jezu, zmartwychwstań w naszych rodzinach, to znaczy pokonaj w nas wszelki grzech. Niech w naszych domach panuje moc Twojego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem.

Tajemnica II

Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Nowy samochód, podatki, rachunki, nowe zadanie w pracy itd. itd. Każdego dnia stają przed nami nowe wyzwania. W żadnej rodzinie nie brakuje zmartwień i trosk. Trzeba im sprostać, choć to takie trudne. Stanie się ono łatwiejsze, jeśli do swojego codziennego życia, zaprosisz Jezusa. On sprawi, że spojrzysz na codzienność z pewnym dystansem, że nie załamiesz się, gdy obowiązków nagromadzi się zbyt wiele. Dzięki wierze spojrzysz na doczesność z perspektywy wieczności. Potrzeba tylko jednego: zjednoczenia z Jezusem, który już jest w niebie i chce, abyśmy i my tam się znaleźli.

Panie, prosimy Cię, uczyń nasze rodziny, skrawkiem nieba na ziemi. Niech zapanuje w nich zgoda i miłość, pokój i przebaczenie. Niech ci wszyscy, którzy będą gościć w naszych domach poczują, że Ty jesteś wśród nas.

Tajemnica III

Zesłanie Ducha Świętego

Co zrobić? Jaką decyzję podjąć? Jak się zachować w danej sytuacji? Życie jest wymagające. Codziennie musimy stanąć wobec konkretnych decyzji. Często zależy od nich bardzo wiele. Jako rodzice dodatkowo jesteśmy odpowiedzialni za rozwój i wychowanie naszych dzieci. Nie wolno nam ich zgorszyć. Nie wolno wskazać złej drogi. Jak być dobrym ojcem i matką?

Jest jedyna droga — droga wiary. Jeśli zaprosisz do swojego życia Chrystusa, wówczas on wskaże Ci najlepszy system wychowawczy. Wówczas on tchnie na ciebie swojego Ducha, tak jak uczynił to Apostołom. W ten sposób staniesz się wiarygodnym świadkiem tych wartości, które z pewnością będą najlepszą lekcją wychowania dla Twoich dzieci.

Tajemnica IV

Wniebowzięcie NMP

Być matką i żoną to niełatwe zadanie. Ile potrzeba cierpliwości, ile poświęcenia? Matka to osoba, która wnosi w życie rodzinne pokój i ciepło. Radość i miłość. Przebaczenie i wyrozumiałość. Gdzie czerpać siłę do spełnienia tak doniosłej roli? Jest Ktoś, kto wie najlepiej jak być Matką. Tą osobą jest Maryja. To ona przecież jest Matką całej ludzkości. Gdzie uczyć się postawy macierzyństwa jak nie u Matki Boga i ludzi.

Jezus wziął do nieba swoją Matkę. My możemy ją zabrać do naszych serc. Wówczas zagości w nich największa delikatność, subtelność i czułość, których tak potrzeba nie tylko matkom, ale nam wszystkim. Kobieta, która zaprosi Maryję do swojego życia, staje się natchnieniem dla mężczyzn i błogosławieństwem dla ludzkości.

 

Tajemnica V

Ukoronowanie NMP na Królową nieba i ziemi

Służba. To słowo niezbyt dziś modne. Któż z nas chciałby być służącym. Pewnie nikt. Tymczasem właśnie służąc innym, dajemy świadectwo największej miłości. Tej służby tak bardzo potrzeba w życiu rodzinnym. Tylko wtedy, gdy dzieci i rodzice służą sobie nawzajem, można mówić o zdrowej rodzinie. W domu nie może być kalkulacji: to mi się opłaca, a to już nie. Ty zrób to, a dopiero ja zrobię tamto. W domu musi panować inny porządek: ja zrobię to dla Ciebie, ja chcę być z Tobą, pragnę, abyś był — była szczęśliwa. Niezależnie czy Ty okażesz mi taką samą wspaniałomyślność.

Taka usłużność jest tak naprawdę królowaniem, bo — jak napisał Jan Paweł II — królować znaczy służyć. Tylko ta rodzina, w której panuje duch służby, jest silna. Jezu, prosimy Cię, naucz nas służby, abyśmy wraz z Maryją zostali ukoronowani koroną miłości, koroną zwycięstwa dobra nad złem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa wybór rodzina matka różaniec decyzja macierzyństwo rozważania różańcowe tajemnice chwalebne kłótnia w rodzinie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W