Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Sakramentalia

Czym są sakramentalia i czym różnią się od sakramentów?

Sakramentalia to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia (...) niemal każde godziwe użycie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga.

KL 60-61

Więcej o sakramentaliach

Sakramentalia "mają wciągać człowieka w atmosferę religijną i dobrze przygotować do przyjęcia sakramentów. Można je rozumieć także jako promieniowanie sakramentów na życie codzienne. Uświadamiają one łaski i zadania sakramentów" (T. Sinka). Definicja sakramentaliów z Konstytucji o Liturgii zwraca uwagę na podstawową różnicę między sakramentami, które działają mocą samego Chrystusa a sakramentaliami, które działają mocą modlitwy Kościoła. Istnieje znaczna ilość różnych sakramentaliów, które można za św. Tomaszem z Akwinu podzielić na:

Sakramentaliami są także:


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pogrzeb różaniec poświęcenie obrzęd dewocjonalia sakramentalia medalik krzyżyk pokropienie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W