Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Wiara i rozum


Agnieszka Czylok

Kodeks drogowy wiary

Wiara stawia pytania i szuka odpowiedzi. W wierze pojawiają się czasem wątpliwości, ale ważne, aby wtedy jeszcze mocniej szukać i nie tkwić w nich. Ważne, żeby je rozwiewać.

A pytań może być wiele… Np. Kto napisał Biblię? Czy Biblia mówi prawdę? Jak należy interpretować Biblię? Jak czytać Ewangelię? Kim był Jezus? Jak żyć w zgodzie z Duchem Świętym? O co możemy prosić Maryję? Po co chodzić na Mszę Świętą? Dlaczego spowiedź jest tak ważna? Kiedy grzech nie jest ciężki? Czy wierność jest możliwa? Czy Jezus naprawdę opuścił grób? Czy Maryja miała inne dzieci oprócz Jezusa? Te, jak i inne pytania, często kłębią się w ludzkich myślach. Ważne, aby nie pozostawały bez rzetelnych odpowiedzi, bo wtedy łatwo „dopisać sobie własne wersje”, albo, co gorsza, przejść w zwątpienie, a co za tym idzie: jeśli człowiek przestanie walczyć z wątpliwościami, może nawet narazić się na utratę wiary. Wiara jest łaską. Cenną łaską, której nie powinno się marnować, ale ją „rozpalać” w sobie. Stąd tak ważne, aby wiara kroczyła w parze z rozumem. Fides et ratio, czyli wiara i rozum. Św. Jan Paweł II pisał, w encyklice o takim właśnie tytule, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

W tym uniesieniu ku kontemplacji prawdy pomóc na pewno może książka Wydawnictwa JEDNOŚĆ, „Wiara w pytaniach i odpowiedziach. Przewodnik chrześcijanina”. Piękna jest nie tylko treść, ale i oprawa. Twarda okładka, przejrzysty rozkład, wspaniałe fotografie. W książce znajdziemy odpowiedzi m.in. na te pytania, które zostały zacytowane powyżej, jak i na wiele, wiele innych. Są poruszane sprawy fundamentów w wierze, codziennego życia chrześcijańskiego, modlitwy i życia duchowego, a całość dopełniają teksty wielu modlitw. Dobrze mieć takie małe kompendium pod ręką. Kard. Stanisław Dziwisz nazwał tę książkę rodzajem „kodeksu drogowego wiary”. Chrześcijańska wiara wskazuje drogę do prawdziwego szczęścia.


Jest to recenzja książki Wydawnictwa JEDNOŚĆ, „Wiara w pytaniach i odpowiedziach. Przewodnik chrześcijanina”. Książka posiada Imprimatur.

Książka jest >>TUTAJ<<

Nigdy dotąd streszczenie doktryny katolickiej nie było aż tak krótkie! Właśnie to stanowi o atrakcyjności „Wiary w pytaniach i odpowiedziach” – książki, która trafnie odpowiada na ważne życiowe pytania, a także stanowi wspaniałą pomoc w dziele nowej ewangelizacji, której tak bardzo pragnął, i którą realizował w swoim życiu Święty Jan Paweł II.


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA wiara rozum szczęście szukanie pytania wątpliwość odpowiedzi kodeks drogowy wiary
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W