Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Tomasz Graff

O MISJONARZACH W DAWNYM IMPERIUM ZŁA

Książka Oto Jestem. Kościół na Wschodzie o powołaniu pod redakcją Kajetana Rajskiego jest ważnym świadectwem współczesnej ewangelizacji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Redaktor zebrał ponad trzydzieści świadectw kapłanów i osób konsekrowanych, które oddały swoje życie Kościołowi głosząc Słowo Boże na obszarze dawnego Imperium Zła. Teksty te ukazują nam obraz ruiny moralnej i pustki religijnej, jaki wyłonił się po upadku systemu komunistycznego. Z drugiej strony widzimy jednak wielką potrzebę poznania i pokochania Boga wyrażaną przez mieszkańców tych terenów.

W jednym z tekstów o. Tomasz Klawoń SVD opowiada np. o radości wyciskającej łzy szczęścia w białoruskiej parafii Lachowicze, ponieważ Komunia św. około 40 młodych parafian była pierwszą od blisko 70 lat, czyli od czasu, kiedy to komuniści zlikwidowali miejscowe struktury katolickie. S. Virginia Marzena Parchoniuk CSS, pracująca na Ukrainie zwierza się, że często ludzie starsi dziękują jej za przybycie w tamte strony, by ich dzieci „miały lepiej”. Podkreślają przy tym „jak cenny to dar, że na terenie ich wsi są siostry, jest ksiądz i codzienna Msza św.”.

Takich przejmujących świadectw jest w tej książce więcej, ukazują nam codzienne życie misjonarek i misjonarzy, nie tylko na terenie dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ale również w odległych zakątkach dawnego ZSRR, jak np. Kazachstan, czy Gruzja.

Bohaterowie barwnie opisują trudności, jakie muszą codziennie pokonywać, nierzadko przemierzając ogromne przestrzenie i znosząc potworne mrozy oraz niewygody. Co więcej, obok nieżyczliwości władz i niektórych miejscowych, widzimy w tej książce wiele pokrzepiających przykładów serdeczności, także ze strony niewierzących i przedstawicieli innych wyznań.

Podsumowując, książka Kajetana Rajskiego jest kolejną interesującą perełką autorstwa Młodego Redaktora. Z pewnością warto ją w całości przeczytać, choć kolejność poszczególnych rozdziałów nie jest w tym przypadku najistotniejsza. Oto Jestem. Kościół na Wschodzie o powołaniu to pasjonująca i wzruszająca lektura, którą „pochłania się” w oka mgnieniu.Dr Tomasz Graff (UPJPII)

Kajetan Rajski (red.), Oto jestem. Kościół na Wschodzie o powołaniu, Tarnów 2012-05-31

Książkę Oto jestem. Kościół na Wschodzie o powołaniu Kajetana Rajskiego można zamówić w Wydawnictwie Biblos, zakupić w księgarniach katolickich lub bezpośrednio u Autora: kajetan94@interia.plopr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje ewangelizacja wiara świadectwo Bóg misjonarz Wschód Imperium Zła
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W