Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Zbigniew Nosowski

ŁAŃCUCHY DOBRAPodczas Forum Młodzieży Lubelszczyzny — organizowanego przez tamtejsze duszpasterstwo młodzieży — Janina Ochojska uznana została za „Przewodnika po życiu”. Organizatorzy Forum w uzasadnieniu nazwali ją „człowiekiem, który wytycza szlaki, uczy i pokazuje, jak patrzeć na świat, aby nie zmarnować życia”.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej jest dobrze znana ze swej działalności na rzecz innych. Dobrze się dzieje, że również w środowiskach kościelnych dostrzegane są ewangeliczne korzenie jej zaangażowania. W opublikowanej niedawno przez wydawnictwo „Znak” książce „Niebo to inni” (cóż za wspaniały tytuł!) Janina Ochojska opowiada Wojciechowi Bonowiczowi o swoim życiu. Jedna trzecia tej książki to rozmowa o długotrwałych zmaganiach z cierpieniem — mała Janka trafiła do szpitala już w wieku sześciu miesięcy i spędziła tam długie lata... Dzisiaj wielu zazdrości jej niezwykłej pogody ducha. Ona sama podkreśla, że za tą pogodą ducha kryją się dziesiątki wieczorów przepłakanych w poduszkę, godziny, miesiące, a nawet lata życia z bólem, ogromny wysiłek rehabilitacji, obawy, depresje, momenty załamania... W pasjonującej książce czytelnik śledzi, w jaki sposób Ochojska dochodziła do świadomości, że sensem życia jest pomaganie innym, do wyznania: Życie to dar. A kalectwo jest jego częścią. Więc — też darem.

Otrzymując wyróżnienie w Lublinie, Janina Ochojska za największe zło współczesności uznała obojętność. Podkreśliła, że każdy z licznych gestów solidarności z potrzebującymi, wyrażający się nawet w niewielkiej pomocy, pomnaża dobro na świecie.

Jak przezwyciężać tę obojętność, jak pomnażać dobro? Wystarczą drobne gesty — choćby taki, jak zainicjowana ostatnio przez Polską Akcję Humanitarną internetowa Polska Strona Głodu. Klikając w pusty brzuch pajacyka widocznego na stronie www.pajacyk.pl, internauci wspierają fundusz PAH, przeznaczony na dożywianie dzieci w szkołach. Wpłat dokonują sponsorzy, którzy reklamują się na tej stronie. Organizatorzy akcji zachęcają, by użytkownicy Internetu codziennie w ten sposób wspierali niedożywione dzieci w biednych rejonach Polski.

Rzecz jasna klikanie w ekran komputera nie może zastąpić bezpośredniej pomocy drugiemu człowiekowi (Ochojska bynajmniej tego nie sugeruje). Pozwala to jednak na budowanie poczucia, że współtworzymy łańcuch ludzi dobrej woli. A takiego poczucia — i takich łańcuchów — bardzo w dzisiejszym świecie potrzeba.


Uwaga  grasuje Pajacykowy oszust internetowy

Polska Akcja Humanitarna ostrzega przed oszustem, ktory rozsyla e-mailem
informacje o akcji dożywiania - Pajacyk, podajac jakoby numer konta PAH w
Banku Śląskim.

PAH informuje, że nie posiada konta w Banku Śląskim. 

Przypominamy konto PAH:
PBK IV/O Warszawa 11101109-401100001906 
PAH posiada również konta w nastepujących bankach: BISE w Warszawie, WBK w
Łodzi i w Toruniu, BPH w Krakowie, PKO w Toruniu. 

Wplat na Polską Akcje Humanitarną można dokonywać kartą kredytową przez
stronę internetową PAH - www.pah.ngo.pl. Pajacykowi można pomóc klikając i
reklamując się na stronie www.pajacyk.pl.

Janina Ochojska 
Prezes Zarządu Fundacji 
Polska Akcja Humanitarna 

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dobra wola głód pomoc bieda dobroczynność dożywianie akcja humanitarna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W