Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Mowa nienawiści

¬ródło: Idziemy

Ks. Henryk Zieliński

Instytucjonalizacja nienawiści

Nazywanie ludzi „robactwem” wskazuje, że już tylko krok dzieli nas od zbrodni. A może nawet mniej niż krok.I nie jest to publicystyczna przesada. Po doświadczeniach Holokaustu ostrzegał przed tym wybitny filozof żydowski Abraham Joshua Heschel. Mówił, że każda zbrodnia zaczyna się od myśli pełnych wrogości i nienawiści, później przychodzą słowa podłe i znieważające, aż wreszcie pojawiają się wojny, obozy koncentracyjne i komory gazowe.

Niemiecka propaganda, nazywając Żydów „robactwem” i „pasożytami” szykowała umysły „nadludzi” do „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej. Niedawne ujawnienie danych osobowych esesmanów z KL Auschwitz pokazuje szokującą prawdę: ci oprawcy nie rekrutowali się z marginesu społecznego, ale spośród tzw. dobrych obywateli III Rzeszy. Często byli to przedwojenni urzędnicy, nauczyciele, robotnicy i rolnicy, mieli własne rodziny, dzieci i wnuki. To oni stanowili personel fabryk śmierci.

Z bliższych nam czasów warto przypomnieć Rwandę, gdzie w ciągu zaledwie stu dni w 1994 roku wymordowano około miliona ludzi z plemienia Tutsi. Jednym z głównych siewców nienawiści była kierowana przez ludzi z plemienia Hutu stacja radiowa RTLM. Na jej antenie wzywano do organizowania bojówek i bezlitosnego zabijania „robactwa”, gdziekolwiek się ono zagnieździło. Tym „robactwem” nazywano nie tylko sąsiadów z wioski czy współwyznawców z tej samej parafii, ale nawet współmałżonków pochodzących z innego plemienia i własne dzieci zrodzone z małżeństw mieszanych. Dlatego na oczach oniemiałego świata zbrodnie na „robactwie” popełniano nawet w rodzinach i kościołach!

Świat musiałby się składać z aniołów, żeby nie było w nim grzechu. A i to nie jest takie pewne, o czym poucza historia Lucyfera. Dopóki istnieje ludzkość, dopóty w ludzkim życiu będzie się odzywać nienawiść i zło. Nie znaczy to bynajmniej, że mamy się ze złem pogodzić. Trzeba mu przeciwdziałać wysiłkiem państwa, rodziny i Kościoła przez dobre prawo, mądre wychowanie, formowanie sumień, dawanie pozytywnych wzorców i sakramenty. Wielki Post to dobry czas, żeby sobie przypomnieć o tym obowiązku zwalczania zła już w swoim sercu. Zawsze jednak pozostanie jakiś margines społeczny, niewrażliwy na prawo, dobre zasady i wezwania Kościoła. Ale margines musi pozostać marginesem.

Tym zaś, co szczególnie musi niepokoić, jest instytucjonalizacja nienawiści i włączenie jej w główny nurt życia publicznego. To oznacza uznanie mowy nienawiści za normę lub przynajmniej za coś tolerowanego. Czymś takim jest niewątpliwie tolerancja szefostwa wobec mowy nienawiści w ustach dziennikarza prowadzącego program na jednej z anten grupy Polsat. Bo czymże, jak nie tolerancją, jest zakończenie sprawy na upomnieniu, aby dziennikarz ten więcej o TVP się nie wypowiadał? Dla mnie to coś w rodzaju: „synku nie bij kolegi, bo się spocisz”.

Niejedyny to przykład. Jeszcze niedawno słuchaczy pewnej katolickiej stacji „moherowymi beretami” nazywał pogardliwie nie kto inny, jak były premier! Za jego czasów w nieformalnej koalicji z rządem pozostawała partia, której głównym rysem był deklarowany i praktykowany antyklerykalizm. Seanse nienawiści wobec krzyża i modlących się przed nim ludzi organizowane były przed Pałacem Prezydenckim pod ochroną policji i straży miejskiej. Ciągle wydawany jest tygodnik, którego główną linią programową jest antyklerykalizm, a jednym z publicystów był kapitan SB Grzegorz Piotrowski – zabójca ks. Popiełuszki. Czy państwo zwalcza tę mowę nienawiści, czy ją nobilituje?

Należy walczyć z pełnymi nienawiści komentarzami internautów pod chyba każdą informacją o nieszczęśliwym wypadku, obojętnie, czy kogoś z rządu, czy anonimowego kierowcy. Ale jeszcze bardziej trzeba zwalczać zinstytucjonalizowane sianie nienawiści do kogokolwiek: w kulturze, polityce i w mediach. Także w pewnej gazecie, która ostatnio zachwyca się mocno antyklerykalnym i antykatolickim przedstawieniem w jednym z warszawskich teatrów jako „wybitnym i błyskotliwym”. Czy nie jest to pochwała siania nienawiści?

Może jeden z dziennikarzy tej gazety ubierze się w sutannę i pójdzie na to przedstawienie, tak jak niedawno pomalowany na czarno wmieszał się w Marsz Niepodległości? Ciekawe, jak po tej „błyskotliwej” sztuce będą na niego patrzeć widzowie? Sutannę mogę w drodze wyjątku pożyczyć. Za pralnię też zapłacę.

"Idziemy" nr 9/2017

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: polityka nienawiść ludzkość zbrodnie zniewaga wyzwiska ludzie wrogość podłość wrogie myśli
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W