Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Magdalena Korzekwa

Dlaczego „WIELKI TYDZIEŃ"?

Wielki Tydzień to spotkanie z Bogiem,
który jest Największą Miłością
i który kocha nas nad życie.

            Wielu ludzi w zupełnie opaczny sposób rozumie on chrześcijaństwo. Kojarzy im się ono z krzyżem, cierpieniem i z ograniczeniem wolności. Pewnego razu jeden z moich znajomych z lekką ironią w głosie zapytał: „Dlaczego ten tydzień nazywa się Wielki Tydzień? Czy tylko dlatego, że kogoś dwa tysiące lat temu zabito na krzyżu?”. Spodziewałam się tego pytania. Tymczasem mój znajomy nie spodziewał się chyba odpowiedzi, jaką usłyszał. Postanowiłam wypróbować moje umiejętności katechety — amatora i zaczęłam wyjaśniać powody, dla których ostatnie dni przed Wielkanocą są szczególnie ważne. Wielki Tydzień jest niezwykły dlatego, że w tych dniach wspominamy ze zdumieniem Wielką Miłość Boga do każdego z nas. Wielki Czwartek przypomina nam zwłaszcza dar Eucharystii, czyli dar obecności Boga na ziemi. Kto kocha, ten znajduje dla nas czas, a Bóg kocha najbardziej i dlatego pozostał z nami na zawsze. Kto kocha, ten cieszy się, że inni nas też kochają. Bóg czyni coś więcej! On osobiście powołuje kapłanów, by umacniali nas w wierze i byli dla nas dodatkowymi rodzicami. Szlachetny kapłan to Boży przyjaciel, który ma odwagę proponowania nam wyłącznie najpiękniejszego sposobu życia, czyli naśladowania samego Chrystusa!

            Wielki Piątek przypomina nam o tym, że Wielka Miłość została przez nas ogromnie skrzywdzona, a mimo to nie przestała nas kochać. Ten dzień przypomina nam też o tym, że zbawienie nie przyszło przez krzyż, lecz przez Miłość. Zbawia nas Bóg, który jest miłością, a nie krzyżem czy cierpieniem. Chrześcijanie kochają Ukrzyżowanego, a nie krzyż, który wymyślili ludzie. Na końcu życia Bóg nie zapyta nas o to, czy cierpieliśmy lecz o to, czy kochaliśmy. Niebo nie jest wspólnotą cierpiętników lecz ludzi szczęśliwych, a warunkiem zbawienia nie jest dźwiganie krzyża lecz radość trwania w Bożej miłości. 

            Wielka sobota to love story, Liebesgeschichte, la storia d'amore!  To wspominanie historii miłości Boga do człowieka, zwanej historią zbawienia. To spotkanie ze Zmartwychwstałym, który przychodzi, by nas przemieniać i umacniać, byśmy — jak Piotr — kochali bardziej niż inni i bardziej niż wczoraj. Niedziela Wielkanocna to Święto zmartwychwstania naszych najpiękniejszych marzeń i pragnień. To zmartwychwstawanie do prawdziwego życia, czyli do świętości, bo wtedy stajemy się podobni do Boga.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zmartwychwstanie liturgia krzyż Wielki Piątek Jezus Chrystus pascha Wielki Tydzień Wielki Czwartek Wielka Sobota Męka Pańska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W